Gündem Haberleri

  Gişe memurlarının davası sürüyor

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yıl 4 saat süreyle işi bırakan Boğaziçi ve Fatih köprülerinde çalışanlar hakkında açılan tazminat davasında 18 memur hakim karşısına çıktı. Avukatları davanın yanlış açıldığını belirtti.

  Kamu Sendikaları Yasa Tasarısı’nı protesto amacıyla geçen yıl Mart ayında yaptıkları 4 saatlik iş bırakma eyleminde devleti yaklaşık 12,5 milyar lira zarara uğrattıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan Enerji-Yapı Yol Sendikası yöneticilerinin de aralarında bulunduğu gişe memurlarından 18’i daha dün yeniden hakim karşısına çıktı.

  Üsküdar 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yapılan duruşmada, gişe memurları ve taraf avukatları hazır bulundu. Duruşmada, gişe memurlarının avukatı Gökhan Candoğan, davanın usulen yanlış açıldığını öne sürdü. Candoğan, davanın reddedilmesini isteyen dilekçeyi de mahkeme heyetine sundu.

  <>< 10="" dava="">

  Mahkeme heyeti, dilekçenin incelenmesi ve dosyadaki diğer eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

  Karayolları Genel Müdürlüğü, aralarında sendika yöneticilerinin de bulunduğu 81 kişi aleyhine 'devleti zarara uğrattıkları' gerekçesiyle toplam 12 milyar 489 milyon 417 bin lira para cezası istemiyle dava açmıştı. Açılan 3 davadan biri olan bugünkü davada 18 gişe memuru yargılanıyor. Geçen hafta yapılan duruşmada da 43 gişe memurunun yargılanmasına başlanmıştı. 10 Mart’ta da 20 memurun yargılanmasına başlanacak.

  Geçen yıl Boğaziçi ve Fatih köprülerinde çalışan gişe memurları, bütün yurtta yapılan iş bırakma eylemlerine katılmış, dört saat süreyle gişeleri terketmişlerdi. Bu süre içinde araçlar her iki köprüden para ödemeden geçmişlerdi. İşveren durumundaki Karayolları Genel Müdürlüğü ise, bu dört saat içinde geçen taşıtların ödeyeceği miktarı tahminen hesaplamış, gişe memurlarının bu parayı ödemesi gerektiği iddiasıyla tazminat davası açmıştı.

  Gişe memurları bu davayı protesto etmek için de geçen ay sonunda iki gün süreyle iş yavaşlatma eylemi yapmışlardı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı