İZMİR HABERLERİ URLA HABERLERİ

Giritli Türkler, Urla'da buluştu

DHA
04.12.2017 - 10:40Son Güncelleme :
DHA

URLA Belediyesi, Buca Belediyesi ve İzmir Giritliler Derneği’nin işbirliğiyle 'Mübadelede Girit’ten İzmir’e İlk Adım' etkinliğinin altıncısı Urla Karantina Adası’nda gerçekleştirildi. Yapılan etkinlikle Giritli mübadillerin torunları Urla’nın Karantina Adası’nda yer alan Tahaffuzhane’de buluştu.

Etkinliğe Urla Kaymakamı Önder Can, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Belediye Meclis Üyeleri, Buca Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Gündüz, Tahaffuzhane Müdürü Turgut Yılmaz, İzmir Giritliler Derneği Başkanı Adnan Kavur ve Yönetim Kurulu Üyeleri, mübadele döneminde 7, şimdi ise 100 yaşında olan Nusret İzmit, Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölge Temsilcisi ve üyeleri, Tire, Manisa, Ayvalık ve İzmir Girit Mübadilleri Dernekleri üyeleri, İzmir ve Urlalı Giritliler katıldı.

Giritli Türk mübadilleri ve onların 94 yıl önce yaşadıkları hüzünlü göçü anmak, o günlerin anıları tazelemek için bir araya geldiklerini belirten Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, "Yaklaşık 2 milyon kişinin yer değiştirmesi, şüphesiz ki insanlık tarihinin en hareketli mübadele eylemiydi. Lozan Barış Antlaşması gereği yaşanan bu göçün atalarımızda bıraktığı derin izler bizlere de nakil olmuş, hüzünlü hikâyelerin mekânı olan bu topraklarda yaşıyor olmak, bizlere de atalarımızın yaşadığı acıları hissettirmiştir. Geçmişe dokunmak isteyen herkesin istediğinde ziyaret edebileceği bir müze olarak Tahaffuzhanemizin halka açılmasını umut ediyor, çekilen acıların bir daha yaşanmaması diliyorum. Bizler değerlerimize, geçmişimize sahip çıkıp, çocuklarımıza aktarmaya devam edeceğiz" dedi.

UYAR: "KÖKLÜ BİR TARİHİN EMANETÇİLERİYİZ"

Burasının, ayakta kalmayı başarmış tescilli tek Tahaffuzhane olduğunu belirten Uyar  şöyle devam etti:

"Urla Karantina Adası mübadil atalarımızın Türk topraklarına girişine izin veren sağlık merkezidir. Amerika’daki ve Hırvatistan’daki adalarla birlikte dünyadaki tescilli 3 karantina adasından biridir. Köklü bir tarihin emanetçileriyiz. Dilerim ki tarihi ve kültürel mirasımız olan Urla Tahaffuzhanesi, bir müze olarak tüm insanlara kapısını açar."

Urla Kaymakamı Önder Can da yaptığı konuşmada, "Giritli kardeşlerimiz için hüzünlü bir geliş oldu ama iyi ki geldiniz. Bu topraklar sizlerin gelişiyle daha da bir renklendi. Ama tabii ümit ediyoruz ki bir daha böyle hüzünlü şeyler yaşanmasın. Sizler için çok anlamlı olan bu yerin müze haline getirilmesi çok önemlidir. Çünkü burada yaşanan duygunun gelecek kuşaklara aktarılması, yansıtılması gerekir" dedi.

İzmir Giritliler Derneği Başkanı Adnan Kavur ise, "Bu adaya gelmemiz, Tahaffuzhane’nin önünde etkinlikler yapmamızdan dolayı çok heyecanlanıyorum ve her sene heyecanım daha da çok artarak devam ediyor. Bu adada tarih var, yaşanmışlıklar var, hüzün var" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı müsteşarlarının, Tahaffuzhane’nin müze olması için önünde artık bir engel olmadığını söylediklerini belirten Tahaffuzhane Müdürü Turgut Yılmaz, "Restorasyon süreciyle birlikte Tahaffuzhane binasının da müze olma süreci başlayacak. Bu yıl gruplar halinde 5 bin kişi burayı ziyaret etti. İlerleyen zamanlarda bu sayının çok daha fazla olacağından eminiz. Adnan Kavur Başkanımın da dediği gibi burada tarih ve hüzün var. Bu yeri herkesin görmesini isteriz" dedi.

Etkinlikte, Buca Belediyesi Halk Oyunları ve Ege Üniversitesi Girit Halk Dansları ekipleri gösteriler sundu. Gösterilerin ardından 7 yaşındayken mübadele zamanında İzmir’e gelen Nusret İzmit’in 100. yaşı kutlandı. Burada olmaktan son derece mutluyum diyen Nusret İzmit, "Göstermiş olduğunuz alakaya çok teşekkür ederim. Mübadeleyle bizi bu topraklara getiren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmetle anıyorum" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Urla haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Urla haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Giritli Türkler, Urla'da buluştu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ekim 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:57
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:05
 • Akşam
  18:35
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı