Girit'i hatırlayın KKTC'ye öyle bakın

Yelda ATAÇ-Sadi ÖZDEMİR/LEFKOŞA
05.10.2003 - 02:08 | Son Güncelleme:

Kıbrıs sorununun çözümünde KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a tam destek veren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘‘40 yıllık politikalarla bir yere varılmaz diyenlere Girit'i hatırlatmak lazım’’ dedi.

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı eleştirenlere, Girit'i hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, ‘‘40 yıllık politikalarla bir yere varılmaz diyenlere, Girit'i hatırlatmak lazım’’ derken, milli kahraman dediği Denktaş'ın müzakere sürecini başarıyla yürüttüğünü savundu.

TOBB'la birlikte İTO heyetinin de katıldığı ve desteklediği 4'üncü KKTC Yerli Ürünleri Tanıtma Fuarı, KKTC'nin ekonomik bağımsızlığı için görüş alışverişinde bulunulan bir platforma dönüştü. Hisarcıklıoğlu, burada işadamlarına seslenerek, ‘‘Bizler kendi içimizde sorunları sonuna kadar tartışmalıyız, müzakere etmeliyiz. Ama sonuçta dışarıya karşı bir bütün olarak durmalıyız. Aksi takdirde bunun zararını hep birlikte çekeriz’’ dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın bazı çevrelerce masadan kaçan kişi olarak tanıtıldığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

‘‘Sayın Denktaş'ın Kıbrıs Türklüğü'nün varlığını ve kimliğini koruma mücadelesinde gösterdiği azim, her türlü takdirin üzerindedir. Bir takım menfi propagandaların aksine Sayın Denktaş hiçbir zaman masadan kaçmamıştır. Bugün de 40 yıldır kapalı olan kapıları açan karşılıklı ticarete imkan veren sayın Denktaş'tır. 40 yıllık politikalarla bir yere varılmaz diyenlerin de şu gerçeği hatırlamalarında fayda var. Girit'in bizden koparılıp Yunanistan'a ilhakı süreci tam 92 yıl sürmüştür. Tüm Türk dünyası için milli kahraman olan Sayın Denktaş yıllardır büyük sıkıntılara ve baskılara rağmen müzakere sürecini başarıyla yürütmektedir.’’

ELİNİ ZAYIFLATMAYIN

Denktaş ile görüşen Hisarcıklıoğlu, ‘‘Bir Türk olarak Kıbrıs'lılara birlik ve beraberlik içinde olmalarını ve sayın Denktaş'ın müzakere masasında elini zayıflatacak hareketlerden uzak kalmalarını tavsiye ediyorum’’ dedi. Denktaş'a iki tarafın ortak yatırımları için TOBB olarak destek vermeye hazır olduklarını da ifade eden Hisarcıklıoğlu, daha sonra KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu'nu ziyaret etti. Başbakan Eroğlu da ekonominin iyileşmesi için çalıştıklarını ama ambargonun kendilerini kısıtladığını kaydetti. Kıbrıs sorununa da değinen Eroğlu, ‘‘Annan belgesini benimseyenler-benimsemeyenler, barış isteyenler- istemeyeler, AB'yi isteyenler-istemeyenler diye ayrımlar çıktı. Bu çok rahatsız edici’’ dedi.

Dardanel orkinosa gittiği KKTC'de ‘ton’ da üretecek

KKTC'ye Japon ortaklı ilk yabancı sermaye yatırımını gerçekleştiren Dardanel, orkinos çiftliğini törenle açtı. Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Kıbrıs'ta bir başka yatırımın da haberini verdi. Önen, ‘‘Gazimagosa Serbest Liman Bölgesi'nde ton balığı konserve fabrikası kuracağız. KKTC Balıkçılar Birliği ile de açık denizde ton balığı avlayacak KKTC bayraklı balıkçı teknesi yaptıracağız. Balık konserve fabrikası emek yoğun bir iş kolu olduğu için en az 500 kişi istihdam edilecek. Bu konudaki yatırımımız netleşti ve çok yakında temelini atacağız’’ diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı