Ege Haberleri

EGE

  Girit’le daha sıkı işbirliği

  Turaç TOP GİRİT (DHA)
  13.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası (İTO) heyeti, Girit’te Heraklion Ticaret Odası üyesi işadamlarıyla bir araya geldi.

  Türk-Yunan Ticaret Odası Başkanı Panagiotis Koutsikos, ilişkilerin canlandırılması için İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ile 90’lı yıllardan bu yana çalıştıklarını belirtti.Koutsikos, Yunan hükümetinin Türkiye’nin AB’ye desteğinin çok açık olduğunu, girişimcilerin Türkiye’de 4.5 milyar euroyu aşkın yatırım yaptığını bildirdi. Yunanistan’da yaşanan bazı sorunlar nedeniyle Türkiye’nin Ziraat Bankası dışında büyük bir yatırımı olmadığını belirten, artması için vize sorunun çözülmesi gerektiğini de belirten Koutsikos, şunları söylyedi: “Yunanistan’ın vize konusunda yardım sağlaması çok kolay. Tabii Türkiye de bu konuda çalışırsa. Türkiye, iki ülke arasında imzalanan yasa dışı göç konusunda anlaşmaya uymuyor. Bu anlaşmaya göre Türkiye’den geçen kaçakların geri alınması gerekiyor. Türkiye’nin kendine göre argümanları var. Bu büyük bir problem yaratıyor. Türkiye’den geçiş sağlayan mültecilerin bir şekilde durdurulması, bu soruna eğilinmesi lazım.
  Bizim üretici aç kalır
  Türkiye’den tarım ürünleri alımı için Rodos’da bir gıda laboratuvarı kurulması gündeme geldi. Yunanistan’da böyle bir karara imza atan siyasetçi bir daha milletvekili olamaz, seçilemez. Bu karar imza atan siyasetçinin evinin önüne traktörleriyle üreticiler gelir. Yunanistan’da az da olsa tarımsal üretim var. Laboratuvar zor bir siyasi karar.”
  İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Girit’in İzmir’e Ankara’dan daha yakın, iki bölge halkının önemli bir bölümünün aslında hemşehri olduğunu ifade etti. İTO’nun 20 üyesinin Girit kökenli olduğunu dile getiren Demirtaş, iki komşu arasında ticaret hacminin yeterli olmadığını belirtti. Başkan Demirtaş, iki ülke arasındaki ilişkilerin canlanması açısından Yorgo Papandreu’nun başbakanlığa seçilmesinin kendilerini umutlandırdığını, yeni bir döneme girdiklerine inandıklarını dile getirdi.

  Birbirlerine hediye verdiler

  Demirtaş, iki ülke arasındaki ticaret hacmi için 5 yılda 10 milyar dolarlık hedef konduğunu, bunun gerçekleşmesi için Ege Bölgesi ile Girit arasında hava ve deniz yolu ulaşım bağlantılarının kurulması gerektiğini ancak öncelikle vize sorunun çözülmesinin gerekli olduğunu kaydetti. Heraklion Ticaret Odası Başkanı Nikitas Dolapsakis, Yunanlı girişimcilerin 70 milyonluk potansiyele sahip Türk pazarını değerlendirmek istediğini ancak henüz yeteri kadar tanımadığını ifade etti.Dolapsakis, Demirtaş’a adayı tanıtan kitap verdi. Demirtaş ise Milas halısı, ve baklava, Koutsikos’a ise şarap ve rakı hediye etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı