ADANA HABERLERİ

'Girişimsel radyoloji' ile yılda 200 tedavi

DHA
05.04.2016 - 10:11Son Güncelleme :
DHA

ADANA'da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde 'Girişimsel Radyoloji' yöntemiyle tümör tedavisinde bir yılda 200 hasta tedavi edildi. Bu oranın birçok Avrupa ülkesiyle eşdeğer, hatta bazılarının üstünde olduğu açıklandı.
Konuyla ilgili bilgi veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Tuğsan Ballı, uygun hastalardaki karaciğer tümörlerini girişimsel radyoloji yöntemiyle Genel Cerrahi, Onkoloji, Gastroentoroji ve Nükleer Tıp Bölümleri ile ortak oluşturdukları konsey toplantısında çıkan karar sonrasında cerrahi müdahaleye gerek duymadan tedavi edebildiklerinin söyledi. Ballı, girişimsel radyolojide tümörleri yakarak veya anjiyografik kemoterapi yöntemiyle ya da anjiyografig radyoterapi yöntemiyle tedavi yaptıklarını dile getirdi. Tuğsan Ballı, bu yöntem için hastanın çok ileri evrede olmaması, hastanın performansının yani günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesinin önemli olduğunu, tıbbi kriterlere uyması gerektiğini vurguladı. Bir buçuk yaşından seksen beş yaşına kadar olan hastaları tedavi edebildiklerini anlatan Ballı, uyguladıkları yöntemlerin çoğunda bölgede 'tek' olduklarını, dünyada ve Avrupa’da yapılan uygulamalara sayı olarak bir yılda ulaştıklarını, ayrıca tedavi sürecinin SGK gibi devlet kurumları tarafından karşılandığını belirtti.
BALCALI, REFERANS HASTANESİ
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Aksungur ise girişimsel radyoloji olarak yılların tecrübesi ve kapsamlı cihaz ağıyla 'çok önemli bir referans hastanesi' olduklarının altını çizdi. Aksungur, girişimsel radyolojik yöntemlerle karaciğer tümörlerinin uygun hastalarda tedavisinin mümkün olduğunu, uygulama ile cerrahiye uygun olmayan hastayı tedavi ederek cerrahiye uygun hale getirdiklerini söyledi.

ADANA,(DHA)
(5.4.2016 FOTOĞRAFLI)

09.17 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden 'Girişimsel radyoloji' ile yılda 200 tedavi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Nisan 2016 tarihinde saat 10 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Girişimsel radyoloji' ile yılda 200 tedavi haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  19:00
Sayfa Başı