Girişim sermayesinde de eksen kayıyor, Türkiye geride kaldı

Hürriyet Haber
23 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 22 Şubat 2011 - 23:01

Girişimcilere verdiği desteği ‘iyiGirişim Zirvesi’ne destek olarak gösteren Akbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, girişim sermayesinde eksenin doğuya doğru kaydığına, ancak Türkiye’nin bu konuda geride kaldığına dikkat çekti.

AKBANK Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, halka açılmanın ve girişim sermayesinin KOBİ’ler açısından önemine dikkat çekerken, Brezilya ve Hindistan’ı örnek gösterdi. Türkiye’de borsanın ülke ekonomisine oranla büyüle potansiyeline sahip olduğunu dile getiren Suzan Sabancı Dinçer, “Büyümek isteyen ve finans kaynaklarına daha kolay ulaşmayı amaçlayan KOBİ’ler halka açılmalı ve risk sermaseyisini daha fazla kullanmalı” dedi.

Risk sermayesi kullanın

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Endeavor Etkin Girişimci Destekleme Derneği işbirliği ve Akbank’ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen ‘iyiGirişim Zirvesi’nde konuşan Suzan Sabancı Dinçer, şirketlerin bölgesel “KOBİ borsaları” yoluyla halka açılmalarının, Türkiye’ye ivme kazandıracağını, KOBİ’lerin halka açılması ve risk sermayesi kullanmasının, bankaların sermayesi güçlenmiş bu şirketlere kredi vermelerinin hız kazanmasını sağlayacağını belirtti.

Gelir 3, borsa 5 kat

KOBİ’lerin ve girişimciliğin gelişiminde halka açılmanın ve girişim sermayesini kullanmanın önemini vurgulayan Suzan Sabancı Dinçer şöyle konuştu: “IMF tahminlerine göre 2010 yılında Türkiye’nin milli gelirinin 730 milyar dolar, Brezilya’nın milli gelirinin ise 2 trilyon dolar olması bekleniyor. Hisseleri borsada işlem gören şirketlerin toplam değeri ülkemizde 300 milyar dolar iken Brezilya’da 1.5 trilyon dolar. Yani Brezilya’nın milli geliri Türkiye’nin yaklaşık 3 katı iken, borsası 5 katı büyüklüğünde.”

Türkiye geride kaldı

Girişim sermayesine de değinen Suzan Sabancı Dinçer, şu noktaya da dikkat çekti: “Girişim sermayesinde eksen doğuya kayıyor. Asya-Pasifik bölgesinde girişim sermayesi faaliyetleri son yıllarda 10 kat büyüme gösterirken, Kuzey Amerika ve Avrupa’da faaliyetler sadece 3 kat artmış. Bu trendin devam etmesi bekleniyor. Türkiye girişim sermayesi açısından birçok gelişmekte olan ülkenin gerisinde kalıyor. Son 10 yılda ülkemizdeki toplam yatırım miktarı 10 milyar dolar iken, Hindistan’da aynı dönemde gerçekleşen girişim sermayesi yatırımı 60 milyar dolar oldu.”

Genç nüfus girişimci güç olsun

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, “Türkiye’nin genç nüfusu girişimci bir güce dönüştürebilmesi gerekiyor.Uluslararası Finans Kuruluşu’nun 2011 İş Yapma Raporu’na göre Türkiye iş yapma kolaylığı açısından 183 ülke içinde 65’inci sırada” dedi.

KOBİ’lerin adını YABİ koydu BRIC için destek istedi

TÜRKİYE’de girişimciliği desteklemek amacıyla faliyet yürüten Endeavor’ın ‘sadece iş konuşuyoruz’ sloganı ile düzenlediği zirveye, KOBİ’lerden farklılaşan YABİ kavramı damgasını vurdu. YABİ’yi kısaca hızlı büyüme ve yüksek istihdam potansiyeli olan KOBİ şeklinde tanımlayan Endeavor Başkanı Özcan Tahinciolu, “Türkiye, dünyanın hızlı büyüyen ekonomilerinin bir araya geldiği BRIC ülke grubuna dahil olmak istiyorsa YABİ’lerine daha fazla destek ve finansman sağlamanın yollarını bulmalı” diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı