ANKARA HABERLERİ

Girişim danışmanlığı ve sosyal medya 2012’nin yükselen meslekleri olacak

Hürriyet Haber
02.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Sosyal medya, internet pazarlama, ağ pazarlama uzmanlıkları, mobil uygulama yazılımcılığı, e-ticaret yazılımı ve girişimciliği bu yılın yüksek getiri sağlayacak meslekleri olacak. Ekonomistlik, fon yöneticiliği, girişim danışmanlığı gibi meslekler ise 2012’nin trendi yükselenler arasına girecek.

Hürriyet Haber

DÜNYADA olduğu kadar Türkiye’de de bilişim ve ekonomi alanında gelişen sektörler bu yıla damgasını vuracak. Otomotiv, inşaat gibi geleneksel sektörlerin yanı sıra bu yıl bilişim ve ekonomi ağırlıklı sektörler ön plana çıkacak.

Melek Yatırımcılar Derneği Türkiye Başkanı Baybars Altuntaş, ABD Başkanı Barack Obama’nın 21. yüzyılı “Girişimcilik Yüzyılı” ilan etmesi ve 2. Küresel Girişimcilik Zirvesinin de Türkiye’de düzenlenmesi ile gerek Türkiye’de gerekse dünyada “girişim danışmanlarının” ve “girişim eğitmenlerine” olan talebi artıracağını söyledi.

Bu talebin girişimcilik sektörünün yanı sıra yatırım sektöründe de kendisini göstereceğini belirten Altuntaş, “Yatırım sektörü, girişimcilerin iş planlarını doğru analiz edecek ‘girişim uzmanları’na ve yatırım yaptıkları girişimlerin yönetimini gerçekleştirecek ‘profesyonel girişim yöneticileri’ne ihtiyaç duyacak” dedi.

İnternet ve mobil sektörü

Yeni yılın “profesyonel melek yatırımcılar”ın da Türkiye’de ilgi gördüğü bir yıl olacağını dile getiren Altuntaş, iş fikri olan ancak finansmana ihtiyaç duyan girişimcilerin bu ihtiyaçlarını karşılayacak melek yatırımcıların, artık bu işi profesyonel anlamda bir kariyer fırsatı olarak da görmeye başlayacakları vurgusu yaptı.
Girişimci CEO’lar da 2012 yılının en fazla talep gören meslekleri arasında yer alacak. Sadece işletme yetisiyle değil, aynı zamanda girişimci bir gözle işletmenin bütününe bakmayı başarabilen girişimci CEO’lar en aranan CEO statüsüne sahip olacak. Geçen yılın en fazla yatırım alan sektörleri olan internet ve mobil teknolojileri, 2012 yılının da yıldızı parlayan sektörleri arasında olacak. Bu sektörün gelişimine paralel olarak sosyal medya, internet pazarlama, ağ pazarlama uzmanlıkları ile mobil uygulama yazılımcılığı, e-ticaret yazılım ve girişimciliği önümüzdeki dönemin gözde meslekleri olarak dikkati çekecek.

2012’de devam edecek

İnternet ve mobil teknolojileri sektörlerine olan ilgi hakkında görüşlerini paylaşan Ericsson Türkiye Genel Müdürü Özgür Tohumcu, bu yıl da söz konusu sektörlerin ön plana çıkacağını söyledi. 2011 yılında dünyada kendisine güvenli bir liman arayan yabancı sermayenin güçlü ekonomik yapısı nedeniyle Türkiye’ye geldiğini, Türkiye’deki internet ve mobil teknoloji girişimcisinin de bundan yararlandığını belirten Tohumcu, “2012’de de bu trendin devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Yedi ayda yüzde 60 artış yaşandı

HER ay 16 milyonun üzerinde Facebook kullanıcısının Peak Games’in oyunlarını oynadığını belirten Peak Games Ankara Mühendislik Ofisi Oyun Tasarımcısı İbrahim Yıldırım, Mayıs ayından bu yana rakamın yüzde 60 oranında arttığını söyledi. Sahip olduğu 30 milyonun üzerinde kullanıcıyla dünyanın dördüncü büyük Facebook pazarı konumuna gelen Türkiye’de kullanıcı sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Yıldırım, “İnternet kullanıcılarının yüzde 87’sinin aynı zamanda Facebook kullanıcısı olduğu Türkiye dışında MENA bölgesi de hem Facebook hem de sosyal paylaşım açısından en hızlı büyüyen pazarlar arasında. Son altı aylık sürede yüzde 30 oranında büyümenin kaydedildiği bu pazarlarda 35 milyon olan Facebook kullanıcı sayısının 2015 yılında 250 milyona ulaşması bekleniyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Girişim danışmanlığı ve sosyal medya 2012’nin yükselen meslekleri olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı