Ege Haberleri

EGE

  Gırgır balıkçılarının ağları belgelendi

  İZMİR, (DHA)
  16.09.2015 - 12:29 | Son Güncelleme: 16.09.2015 - 12:29

  İZMİR’de, 2015-2016 yılı balık avcılığı sezonunun açılması ile birlikte su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak, deniz ve iç sularda su ürünleri kalite ve stoklarının korunmasını sağlamak amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 17 balıkçı teknesine ’Gırgır Ağı Ölçüm Belgesi’ verildi.

  Sahilevleri ve Güzelbahçe balıkçı barınaklarında İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelince yerinde ölçüm yaparak hazırlanan ve bir av sezonu geçerli olacak 17 adet ’Gırgır Ağı Ölçüm Belgesi’ tekne sahiplerine teslim edildi. Su ürünleri kalkınma plan hedeflerine ulaşılmasını sağlamak amacıyla 2012-2016 tarihleri arasındaki dönemde Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ gereğince gırgır ağı kullanan balıkçı gemileri için Bakanlık il veya ilçe müdürlüklerinden ağlarının derinliğini gösterir, bir av sezonu geçerli olan, "Gırgır Ağı Ölçüm Belgesi"nin alınması zorunlu tutuluyor.

  İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre belge, balık avcılığı yapan teknelerde, aynı zamanda ağların göz açıklığı da kontrol edilerek veriliyor. Yapılan uygulamayla balıkçıların sadece yasal avlanma boyutuna gelmiş balıkları avlaması sağlanırken, daha küçük boylardaki balıkların avlanması engellenmiş oluyor.

  Denizlerdeki balık stoklarının korunması için bu uygulamanın yapılmasının ve daha sonra takip edilmesinin şart olduğunu belirten İl Müdürlüğü yetkilileri "sürdürülebilir balıkçılık" için su ürünleri konusunda birçok çalışma yapıldığını, bu çalışmanın da mevzuat kapsamında uyulması gerekli bir zorunluluk olduğunu dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı