GİRESUN HABERLERİ

Giresun'da ulaşım altyapı eksikliklerinin giderilmesi isteği

AA / Atakan Çıtlak
03 Aralık 2014 - 11:58Son Güncelleme : 03 Aralık 2014 - 11:58

YEREL HABERLER GİRESUN

AA / Atakan Çıtlak

GİRESUN (AA) - Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ali Kara, Giresun’un sosya ekonomik gelişimini hızlandırmak için Giresun - Şebinkarahisar-Sivas kara yolunun arasının bölünmüş yol programına alınması ve Tirebolu - Gümüşhane kara yolunun uluslararası standartlara uygun hale getirilmesinin gerektiğini söyledi.

Kara, birlik binasında düzenlediği basın toplantısında, Giresun’un bölgesinde bulunan iller ve büyükşehirlerle rekabet edebilmesi için mutlaka ulaşım altyapı eksikliklerinin tamamlanması gerektiğini belirtti.

Ulaşım yatırımları arasında Giresun - Şebinkarahisar - Sivas kara yolunun, Giresun Limanı’nın işlerliğinin artması açısından büyük önem arz ettiğini dile getiren Kara, şunları kaydetti:

"Giresun’un deniz taşımacılığı başta olmak üzere Anadolu’ya açılımını gerçekleştirecek transit yolu yoktur. Oysa limanı olmamasına rağmen Ordu Mesudiye - Sivas yolu bölünmüş yol olarak programlanmış ve yapımı son hızla devam etmektedir. Yine Trabzon - Gümüşhane - Erzincan - Sivas bağlantısı da bölünmüş yol olarak karşımızda durmakta, limanı olan Giresun ise Anadolu’ya acılan yolu olan Tirebolu - Doğankent - Gümüşhane ve Giresun - Şebinkarahisar - Sivas bağlantısı ise düşük standartlı tek yönlü yol olması sebebiyle sürücüler tarafından tercih edilmemekte, bunun sonucunda ilin gelişmesini çok olumsuz etkilemektedir. Giresun’un sosyo ekonomik gelişimi için öncelikle Giresun - Şebinkarahisar - Sivas arasının bölünmüş yol programına alınması ve akabinde Tirebolu - Gümüşhane yolunun da uluslararası standartlara uygun yapılıp işletilmesi için programa alınması faaliyetlerinin zaman geçirmeden başlatılması gerekmektedir” dedi.

Giresun Limanı’na, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca büro, mobilya ürünlerinde gümrükleme yetkisi verildiğini anımsatan Kara, Bakan Canikli’ye bu uygulamadan dolayı teşekkür etti.

Kara, Giresun Limanı’na başka yetkilerin de verilmesini istediklerini vurgulayarak, "Yaş sebze ve meyve ihracatının yapılabileceği Gümrük Kapısı olarak belirlenmesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca Giresun il Müdürlüğü bu konuda yetkilendirilmelidir. Yine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca Giresun gümrük birimine taşıt takip sistemi olan T2 sisteminin kurulması zorunlu bir ihtiyaçtır. Bu konuda hükümet yetkililerinin temasları hızlandırarak sonuç almasını ilimiz adına beklemekteyiz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Giresun haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Giresun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Giresun'da ulaşım altyapı eksikliklerinin giderilmesi isteği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  GİRESUN NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   03:45
  • Guneş
   05:36
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:27
  • Akşam
   19:24
  • Yatsı
   21:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı