GİRESUN HABERLERİ

Giresun'da fındığı şimdi de ‘Lodos’ vurdu

DHA
26.03.2016 - 15:03Son Güncelleme :
DHA

Hakan KABAHASANOĞLU/GİRESUN, (DHA) - GİRESUN Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Giresun’da önceki gece etkili olan lodosun fındık bahçelerinde hasara yol açtığını bildirdi.

Karan, fındık bahçelerinde yaptıkları incelemelerde kuvvetli rüzgarın yol açtığı hasarın gözle görüldüğünü söyledi. Mart ayının fındık ürünü için en riskli ay olduğunu kaydeden Karan, “Zirai dondan sonra fındığımızı şimdide fırtına vurdu” dedi. Bu yıl fındık rekoltesinin düşük gerçekleşmesini beklediklerini kaydeden Karan şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava zirai don hasarına neden oldu. Don hasarının boyutu yetkililer tarafından inceleniyor. Don hasarının boyutu henüz ortaya çıkmadan yeni ürün yine hasar yaşadı. Önceki gece etkili olan kuvvetli lodos fındık bahçelerinde gözle görülür hasara neden oldu. Zirai donun ardından yaşanan fırtına, umudunu dalın ucundaki ürüne bağlayan üreticilerimizi üzdü. Bu yıl ilk belirlemelere göre rekoltenin düşük gerçekleşmesi bekleniyor. Don ve fırtına hasarları umutları daha da köreltti. Temennimiz bundan sonraki süreçte ürünün başına başka bir şey gelmemesidir. Ancak fındıkta risk geçmiş değil. Bilindiği gibi Nisan ayıda riskli bir ay. İnşallah bundan sonra ürünümüzün başına başka bir doğal afet gelmez.”

Karan, zirai don ve fırtına nedeniyle fındıkta yaşanan hasarın yapılacak olan tespitlerin ardından tam olarak ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

(FOTOĞRAFLI)
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Giresun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Giresun ilinden Giresun'da fındığı şimdi de ‘Lodos’ vurdu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2016 tarihinde saat 15 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Giresun'da fındığı şimdi de ‘Lodos’ vurdu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı