GİRESUN HABERLERİ

Giresun’da Çiftçiye Yönelik Eğitimler Başladı

IHA
13.10.2015 - 14:12Son Güncelleme :

GİRESUN ZİRAAT ODASI FINDIKTA VERİM İÇİN TEORİK VE UYGULAMALI EĞİTİMLERE BAŞLADI

IHA

GİRESUN (İHA) – Giresun Ziraat Odası tarafından çiftçilere budama, toprak analizi ve gübreleme eğitimi verildi.
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, fındıkta verim kaliteyi artırmak için üreticilere yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Karan ”Giresun Ziraat Odası tarım danışmanları tarafından üreticilere bahçe budaması, toprak analizi ve gübreleme eğitimi veriliyor. Teorik ve uygulamalı olarak gerçekleşen eğitim çalışmaları Lapa köyünden başlatıldı. Üreticilere fındık budama işleminin nasıl yapılması gerektiği, budamada yapılan hatalar, toprak numunesi alımı ve gübreleme teknikleri teorik ve uygulamalı olarak gösteriliyor. Eğitim programı çerçevesinde üreticilere budama makası ve testeresi de dağıtıldı. Lapa köyünden başlayan eğitim çalışmasının sırasıyla tüm merkez köylerde gerçekleştirilecek” dedi.
Çiftçilerle gerçekleştirilen toplantıların verimli geçtiğini ifade eden Karan, “Oda olarak fındıkta hasat sonrası yapılması gereken işlemler konusunda çiftçilerimizi bilgilendiriyoruz. Toplantılarımızda toprak numunesinin nasıl alınacağı ve fındık bahçelerimizde budama konusunda üreticilerimize uygulamalı eğitimler veriyoruz. Tüm köylerimizde gerçekleştireceğimiz eğitim toplantılarımıza üreticilerimizin katılımı bekliyoruz. Yeşil altın üreten bahçelerimize ne kadar bakar, ilgi gösterirsek, daha yüksek verim ve kaliteli ürün alırız” ifadelerini kullandı.
Karan, tarımsal alanda destekleme primleri için Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının devam ettiğini de hatırlatarak üreticilerin başvuru süresinin son günlerini beklemeden kayıtlarını yaptırmalarını istedi. Karan, ÇKS başvuru yaptırmayan üreticilerin başta fındıkta alan bazlı gelir desteği olmak üzere diğer destek ödemelerinden yararlanamayacağını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Giresun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Giresun ilinden Giresun’da Çiftçiye Yönelik Eğitimler Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2015 tarihinde saat 14 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Giresun’da Çiftçiye Yönelik Eğitimler Başladı haberi güncellenecektir.

GİRESUN NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:31
 • Guneş
  07:17
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:10
 • Yatsı
  18:44
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı