GİRESUN HABERLERİ

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu Basın Toplantısı Düzenledi

IHA
06.10.2015 - 16:43Son Güncelleme :

GİRESUN BELEDİYE BAKANI KERİM AKSU KATI ATIK TESİSLERİ SİYASET MALZEMESİ YAPILMASIN, ORADA BİR ÇOK SİYASİ PARTİNİN BELEDİYESİNİN KATKISI VAR

IHA

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Başkan Aksu, 12-15 Ekim tarihleri arasında Brüksel’de yapılacak AB Bölgeler Komitesi toplantısına katılacağını, Giresun’un AB’ye entegre bir şehir olduğunu söyledi.
Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan Başkan Kerim Aksu, Giresun’un bazı konularının siyaset üstü ele alınmasında yarar olduğunu, siyasi rant uğruna şehrin önceliklerinin köreltilmemesini istedi.
Giresun’un en önemli sorunu olan çöp sorununun çözümünde Giresun Belediyesi’nin lokomotif rol üstlendiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Kerim Aksu “2009 yılında Giresun Belediyesi Katı Atık Birliği vardı. Çaldağ, Duroğlu, Dereli, İnişdibi, Çaldağ Belediyelerini kapsıyordu. Bu birliği lav edip, daha geniş kapsamlı düşünerek, bugünkü Katı Atık Birliğini oluşturduk. 2011 yılında Görele Çavuşlu’daki yer belirlenerek ihale edildi. Tesis aslında geçen yıl tamamlandı. Bir yıldır aktarma istasyonları ile uğraşıyoruz. Ortaklar, İl Özel İdaresi, Giresun Belediyesi, Piraziz, Keşap,Bulancak, Espiye, Tirebolu, Görele,Eynesil, Dereli, Güce, Çanakçı, Ören, Duroğlu, Doğankent, Yağlıdere ve Kovanlık belediyeleridir” dedi.
"Kamuoyunda birileri bu işi çözüyor, havası vermeye çalışılıyor" diyen Aksu “Ben size rakamlar vermek istiyorum. Kamuoyunu bilgilendirelim. İlk baştan 6.5 milyon lira bedelle ihaleye çıkıldı. Bunun 3 milyon 80 bin lirasını Giresun Belediyesi üstlendi. 424 bin lira Özel İdare’ye düştü. 1 milyon 213 bin lirası Bulancak, diğer bölümü de diğer ilçelere düştü. Bu tesisin yapımında birçok soruşturmaya, eylemlere göğüs gerdik. Görele’nin eski belediye başkanı belediyemizin ve valiliğin önünde eylemler yaptı. Biz burada sıkıntıları çektik. Sonuçta bitirildi. Bugün iktidarın bazı mensuplarının çıkıp, ’biz çöp sorununu 15 Ekim’de çözüyoruz’ demeleri ve açıklama yapmalarını hayretle karşılıyorum. 3 aya kadar çöp tesisinden haberleri olmayanlar; Çevre Bakanlığı’nın yüzde 45 hibesi olacaktı. Bakanlık şu ana kadar yüzde 15 dahi hibesi ödemedi. Bu güne kadar toplam 11 milyon 169 bin lira para ödendi. Faizleriyle birlikte 14 milyon liraya mal olmuştur. Bunun yaklaşık 7.5 milyonunu Giresun Belediyesi ödemiştir. Daha doğrusu Giresun halkı ödemiştir. İnşallah bu çöp belasından hep beraber kurtulacağız. Çöp Tesisleri 20-23 Ekim gibi açılış yapılacak. ’Bunu siyasi malzeme yapmayalım’ önerisi yaptım. Çünkü bu tesiste değişik siyasi partilerin emeği var. Belediyelerin, meclislerin, halkın emeği var. Açmaya bir şey bulamıyorlar sanırım. Bazı taahhütler vardı; ’Çotanak Arena, Kapalı Spor Salonu’ gibi. Bunları sormak gerekir” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Giresun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Giresun ilinden Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu Basın Toplantısı Düzenledi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2015 tarihinde saat 16 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu Basın Toplantısı Düzenledi haberi güncellenecektir.

GİRESUN NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:47
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:32
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:07
 • Yatsı
  18:44
Sayfa Başı