Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Girdap operasyonunda gözaltı sayısı artıyor

  Canan ALTINTAŞ/ DİYARBAKIR, (DHA)
  30 Temmuz 2007 - 12:09Son Güncelleme : 30 Temmuz 2007 - 12:09

  DİYARBAKIR Emniyet Müdürlüğü'nce düzenlenen ‘Girdap-2' adı verilen operasyonda, aralarında ‘Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği'nin' (VKGHD) yönetici ve sorumlularınında bulunduğu 15 kişi silahlar ile yakalandı. Yakalananlar, ‘silahlı örgüt kurmak', ‘dolandırıcılık', ‘adli davalarda sanıklar lehinde müdahalede bulunma havası vererek dolandırıcılık', ‘ihalelere fesat karıştırmak', ‘haraç almak' ve ‘ölümle tehdit' gibi 25 ayrı suçtan adliyeye sevk edildi.

  Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Şube ekiplerinin düzenlediği operasyonda, aralarında VKGHD yöneticileri ve sorumlularının da bulunduğu 15 kişi eş zamanlı operasyon ile yakalanarak gözaltına alındı. Yakalananların evlerinde yapılan aramalarda, Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 6 ruhsatsız silah, 3 kuru sıkı silah ile delil niteliğinde çok sayıda evrak ve doküman ele geçirildi.

  Gözaltına alınan kişiler, haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla silahlı örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüt faliyetleri kapsamında iş bulma vaadi ile dolandırıcılık, devam etmekte olan adli davalarda sanıklar lehine müdahalede bulunma havası vererek dolandırıcılık, talep sahiplerinin teşvik kredisi sağlanacağı vaadiyle dolandırılması, kamu ihalelerine fesat karıştarmak, iş yerinden haraç almaya teşebüs, ölümle tehdit ve petrol boru hattından hırsızlığa teşşebüs gibi 25 ayrı suçtan yargılanmaları için Adliye’ye sevk edildi.

  Sanıklardan VKGHD'nin Güneydoğu Başkanı Yüksel Bayrak, sağlık kontrolü için Devlet hastanesine götürülerken, basın mensuplarına, “Vatan sana canım feda. Terör değilim ben. Bu Yüksel Bayrak’tır, terör değil. Söz konusu vatansa gerisi teferuattır arkadaşlar” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı