Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gilad Şalit’in Mısır’da verdiği röportaj İsrail’i öfkelendirdi

  AP
  19 Ekim 2011 - 10:01Son Güncelleme : 19 Ekim 2011 - 10:01

  Beş yıl sonra özgürlüğüne kavuşan Gilad Şalit'in Mısır'da verdiği röportaj tepki uyandırdı.

  İsrail, beş yıl boyunca Hamas’ın tutsağı olan asker Gilad Şalit’in, serbest kalmasından kısa bir süre sonra Mısır’da televizyona çıkarılmasına ateş püskürdü. İsrailli yetkililer, röportajın “uygunsuz ve duyarsız” bir davranış olduğunu belirtti.

   

  Mısır devlet televizyonu tarafından yapılan röportajda, solgun yüzü ve rahatsız haliyle dikkat çeken Şalit, çekim boyunca nefes almakta zorlanırken, sorulara rahatsız yanıtlar verdi. Şalit’in arkasında duran maskeli ve Kassam Tugayları bantlı bir Hamas militanının, röportajı kameraya çektiği görüldü.

   

  Şalit’le röportaj yapan Sahira Amin, “Esir tutulmak nasıl bir şey biliyorsun… İsrail hapishanelerinde dört binden fazla mahkum var. Onların serbest kalması için çalışacak mısın?” sorusunu yöneltti. Cevap vermeden önce uzun bir süre duraklayan Şalit, “Tüm mahkumların ailelerine geri dönmesinden mutluluk duyacağını” söyledi.

   

  Amin daha sonra Şalit’e “tutsak geçirdiği yılların kendisini güçlendirip güçlendirmediğini” ve esir tutulduğu süre boyunca neden sadece bir röportaj verdiğini sordu. Şalit soruyu nefes almak için durakladı. Daha sonra İsrailli askerin kendisini iyi hissetmediği gerekçesiyle röportaj yarıda kesildi ve Şalit soruyu cevaplayamadı.

   

  “ŞALİT RÖPORTAJA ZORLANMADI”

  Amin, Şalit’in röportaj vermek için baskı altına alınmadığı konusunda ısrar ederken, bir İsrailli yetkili “Şalit’in ülkesine bile ayak basmadan ve ailesiyle görüşmeden bir röportaja zorlanması hepimizi şoke etti” ifadesini kullandı.

   

  İsrailli yetkililer röportajın Şalit anlaşmasının koşullarını ihlal etmesi anlamına geldiğini söyledi. Mısırlı bir güvenlik yetkilisi ise röportajın İsrail, Mısır ve Hamas arasındaki anlaşmalar doğrultusunda yapıldığını ve İsrail’in bundan haberdar olduğunu öne sürdü.

   

  Röportaj, Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından hükümet kurulma sürecinde başarı gösteremeyen askeri yönetiminin, “takas anlaşmasındaki arabuluculuk başarısını gösterme isteği” olarak yorumlandı.

   

  Amin, Şalit’e geçmişte başarısız olan takas anlaşmalarını da hatırlatarak, “Mısır’ın arabuluculukta gösterdiği başarıya” değinmeden geçmedi.

   

  “ANLAŞMANIN BİR PARÇASI DEĞİL”

  Röportajın yapıldığı yerde bulunan Mısırlı muhabir Salah Gomaa, odanın çok dar ve sıcak olduğunu belirtti. Şalit birçok defa derin nefes almak ve su içmek için durakladı.

   

  Gomaa, Amin’in röportajı İngilizce yapmak için ısrar ettiğini ama “Şalit’in beş yıldır İngilizce konuşmadığını bu yüzden İbranice konuşmayı tercih ettiğini söylediğini” belirtti.

   

  Mısırlı bir güvenlik yetkilisi, “Enformasyon Bakanı’nın istihbarat şefine Şalit’le röportaj yapılması için talepte bulunduğunu söyledi. Yetkili bunun takas anlaşmasının parçası olmadığını, Mısır’ın bir talebi olduğunu belirtti.

   

  İsrail medyası ise röportaja ateş püskürdü. Kanal 10 televizyonu röportajı, “Son 100 yılın en aptalca soruları unvanını kazanabilir” şeklinde yorumlarken, İsrail televizyonu sunucusu Yonit Levi, “sınır işkencesi” tanımını yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı