"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Gila Benmayor: Zeugma sevgilimGila BENMAYOR

Kültür Bakanlığı Müşteşarı Fikret Üçcan'ın söylediği gibi Türkiye'de onun gibi yüzlerce yer var.

Ama Hewlett-Packard'ın ikinci nesil ortaklarından, Packard Vakfı'nın kurucusu David Packard'ın ona gönül vermiş bir kere.

Sözünü ettiğim Zeugma elbet.

Amerikalı ünlü oyuncu Ali McGraw'un adını duyup da geldiği Zeugma'nın önü artık açık.

Geçen yıl bir bölümünün sular altında kalmasını önlemek için 5 milyon dolar veren Packard, şimdi 10 yıl zarfında buraya 100 milyon dolar vermeyi öneriyor.

Packard'ın temsilcisi arkeolog Richard Hodges, geçen hafta İstanbul'da Pera Palas'ta yapılan toplantıda açıkça söyledi: ‘‘ Türk arkeologlarla işbirliği içersinde Zeugma'daki çalışmaların devam etmesini istiyoruz.’’

Packard'ın önerileri arasında, kazıların sürdürülmesi (Zeugma'nın yüzde 70'i henüz toprak altında), çıkarılan eserlerin muhafazası, onarılması gibi işlerin sorumluluğunu üstlenecek vakıf gibi bağımsız bir kuruluşun oluşturulması var.

Bu vakıf yeni bir Zeugma Müzesi ve Araştırma Merkezi kuracak.

Packard, Hodges tarafından okunan mektubunda başka önerilere de yer veriyor. Mektupta şu cümle dikkatimi çekiyor:

‘‘Bir Zeugma Müzesi ve Araştırma Merkezi, Zeugma'da uluslararası ve Türk arkeologların işbirliği hayaline kapılsam da, zaman zaman atmosferin gerçekten böyle bir projeye uygun olup olmadığını soruyorum kendi kendime.’’

Açıkca bazı tatsızlıklardan çekiniyor.

Geçen yıl hatırlarsanız, Zeugma Girişim Grubuyla, Packard adına Zeugma'da çalışmalarını sürdüren Oxford Arkeoloji Grubu arasında bazı olaylar yaşanmıştı.

Packard'ın önerilerini Türk kamuoyuna açıklamasından sonra, basında 100 milyon doların bürokratik engellere takıldığına ilişkin bazı olumsuz haberler çıkıyor.

Kültür Bakanlığı Müsteşarı Fikret Üçcan ile konuşuyorum.

Herhangi bir bürokratik engel olmadığını ve Packard ile işbirliğine hazır olduklarını söylüyor. Kültür Bakanı, Packard'a ‘‘Gelin, görüşelim’’ diye bir mektup yollamış haziran ayı ortalarında.

Yakınlarından duyduğuma göre, David Packard, birkaç kez gelmeyi planladığı halde, uçak korkusu nedeniyle son dakikada vazgeçmiş.

Fikret Üçcan ‘‘Yeter ki karşımıza, üniversitede kürsüsü olan bir arkeolog başkanlığında bilimsel bir ekip gelsin. Vakıf da kurulabilir. Türkiye'de vakıf kurmak serbest’’ diyor.

Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürü Alpay Pasinli de, Packard'ın önerilerine başından beri sıcak baktıklarını söylüyor.

Evet, umarım işler yolunda giderse, Zeugma pek yakın bir gelecekte dünyanın en önemli arkeolojik ve turistik merkezlerinden biri olacak.

Bayan Fulbright İstanbul'daydı

Fulbright ABD'nin önemli burslarından.

1946 yılında senatör James William Fulbright tarafından tesis edilmiş.

Şimdiye kadar tüm dünyada 250 bin kişi bu burstan yararlanmış. Türkiye'den Fulbright bursundan yararlananların sayısı ise 3 bine yakın.

Senatör Fulbright 1995 yılında ölmüş. Bursla artık eşi Harriet Mayor Fulbirght ilgileniyor.

Bayan Fulbright geçenlerde İstanbul'daydı.

Kısa sohbetimizde, Fulbright bursunun, iki, üç yıllık bir değişim programı olduğunu ve ana fikrin ‘‘potensiyel liderleri değişik kültürler, düşünme biçimleriyle karşı karşıya getirmek’’ olduğunu söylüyor.

‘‘Kalıcı bir barış için insanların birbirlerini tanımaları şart’’ diyor ve ilave ediyor: ‘‘Mermi değil fikir değiş tokuşu yapmalıyız’’

Bartınlılar İtalyanlarla akraba çıktı

Kültür Bakanlığı Müsteşarı Fikret Üçcan ile telefonda sohbet ederken ilginç bir projeden söz ediyor: ‘‘Paflagonia-Köklere dönüş projesi’’

Projenin ne olduğunu özetlemeye çalışayım.

İtalya'da Padova Üniversitesi profesörlerinden Ugo Silvello, 3 bin 200 yıl önce o zaman Paflagonia, şimdi ise Bartın-Amasra olarak anılan bölgede yaşayan, savaşçı kavim Enetlerin, İtalya'nın Veneto bölgesinde yaşayan halkın ataları olduğunu ortaya çıkarmış.

Enetler İtalya'ya nasıl gitti diye soracak olursanız...

Truva Savaşı'na katılan Enetler, savaştan sonra bazı karışıklıklardan ötürü ülkelerine dönemeyince Adriyatik kıyılarını izleyerek Kuzey İtalya'ya ulaşmışlar.

Bartınlıların İtalyanlarla akrabalıkları, 1990 yılından bu yana Truva kazılarına devam eden Profesör Korfmann tarafından da doğrulanmış.

Şimdi ‘‘Köklere Dönüş’’ projesi kapsamında Enetler'in torunları 30 Temmuz da Padova'dan yola çıkarak Bartın'a a varacaklar.

X