Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Giffords saldırısının ardında suikast planı olabilir

  NYT
  10 Ocak 2011 - 11:04Son Güncelleme : 10 Ocak 2011 - 14:24

  ABD Temsilciler Meclisi üyesi Gabriel Giffords’un uğradığı silahlı saldırıyı inceleyen savcılar, saldırıyı düzenleyen 22 yaşındaki Jared Loughner’ın evinde önemli delillere ulaştı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor 

   

  Saldırının yaşandığı süpermarketten yaklaşık 8 km mesafede bulunan evde yapılan incelemede, Loughner’ın Demokrat Parti üyesi Giffords’u öldürmeyi planladığı anlaşıldı.          

   

  FBI yetkilisi Tony Taylor, saldırganın evindeki bir kasada bulunan zarfın içinde, Loughner tarafından yazılmış bir not buldu. Not, “Daha önceden planladım. Benim “suikastım” ve Giffords” sözcüklerini içeriyor.

   

  Tek başına hareket ettiği düşünülen Loughner’ın, Phoenix kentinde Pazartesi günü yargıç karşısına çıkarılması bekleniyor. Öte yandan, tek kurşunla kafasından vurulan Giffords’un sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Doktorlar, Giffords’un kurtulacağına dair ümitli olduklarını belirtirken, Pazar günü beyinde hasar oluşmasını önlemek için kafatasının yarısını aldıklarını belirtti.

   

  Saldırının gerçekleştiği Tucson kenti olmak üzere, tüm ABD’de saldırının neden yaşandığı sorusu sorulurken, Başkan Barack Obama, Pazartesi günü saat 11’de ölenlerin anılması için bir dakikalık saygı duruşu yapılması çağrısı yaptı.

   

  Soruşturmacıları, Loughton’un saldırıda kullandığı yarı otomatik Glock marka silahın yasal olarak 30 Kasım tarihinde alındığını belirtti. Ayrıca, Loughner’ın, hedef aldığı Gifford’la bir süre önce temasa geçtiği belirtildi. Suikast şüphesi uyandıran notların bulunduğu kasada, Gifford’un 2007 yılında Loughner’a yolladığı ve bir etkinliğe katıldığı için teşekkür ettiği mektup da bulundu. Suçlu bulunması halinde, Loughner ölüm cezası alabilir.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER 

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı