Gündem Haberleri

  Gidersek Hizbullah’la çatışırız

  Muharrem AYDIN /İSTANBUL
  21.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Deniz Baykal, Türkiye’nin Lübnan’a barış için değil Hizbullah’la çatışmak için gideceğini savundu. CHP İstanbul İl Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Baykal, Lübnan’a asker gönderme konusunda Türkiye’de bir zihni karışıklığın egemen olduğunu söyledi.

  Baykal, Türkiye’nin, ’tarihin en eski savaş alanı’ Ortadoğu’ya Lübnan-İsrail arasında barışı sağlamak için değil, Hizbullah ile çatışmak ve Hizbullah’ı silahsızlandırmak amacıyla asker göndermesinin istendiğini iddia etti. Baykal, "Kimse Türkiye’yi aldatmasın. Biz oraya, barış için değil, çatışmalara monte olmak için gidiyoruz. Oraya kim giderse gitsin çatışmanın tarafı olacak. Türkiye eğer dinsel ve etnik boyutu da olan bu savaşta, Lübnan’da bir şehit verirse, bu, Türkiye’de kültürel ve siyasal fay hattı yaratır" dedi.

  1701 ÖNGÖRÜYOR

  Baykal, BM’nin 1701 sayılı kararının açık biçimde silahlı çatışma yapılmasını öngördüğünü vurguladı. Lübnan’da konuşlandırılacak BM Barış Gücü’ne başlangıçta açık destek veren İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ’büyük ülkeler’in olayın dışına çıktığına dikkat çekti. Baykal, Başbakan Erdoğan’ın daha önce 1 Mart Tezkeresi’nde izlediği aceleci ve yanlış politikalarını Lübnan krizinde de sürdürdüğünü söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı