Gıdacının umudu Türk dizileri

Ömür KIRBAŞLI/MOSKOVA
16 Eylül 2015 - 22:02Son Güncelleme : 16 Eylül 2015 - 22:02

TÜRK gıda ihracatçılarının hedef pazarlarından Rusya’da yaşanan olumsuzluklar sektörü üzdü. Rusya’nın simgelerinden ‘matruşka’ gibi üst üste gelen zorluklarla savaşan ihracatçılar rotayı Türk dizilerinin açtığı yolda Uzakdoğu ve Latin Amerika’ya çevirdi.

Üçüncü çeyrek itibarıyla gıda ihracatında geçen yılı yüzde 8 geriden takip ettiklerini belirten İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, 2014 ihracatını yakalamayı başarı kabul edeceklerini söyledi. Gıda ve içecek endüstrisinde bölgedeki en önemli fuarlardan biri olan World Food Moscow (WFM) 2015 Fuarı, 14-17 Eylül’de Moskova’da gerçekleşti. Fuara davetlisi olarak katıldığımız İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile katılan 38 Türk ihracatçısı firma 800 m2’lik alanda ürünlerini tanıttı.

DEVALÜASYON

Mete, Avrupa Birliği ambargosunun ardından yüzde 50’yi geçen rubledeki devalüasyonun devam ettiğini ve yüzde 30’luk daha bir beklentinin olduğunu kaydederek “Rusya’nın en büyük çikolata ve şekerleme ithalatçısı olan Ukrayna’da, yaşanan savaş yüzünden çikolata ve şekerleme üreticileri fabrikalarını Rusya’ya taşıyarak üretimlerini artırdı. AB ve ABD’li sektör devleri ise Rusya’nın uyguladığı ambargoyu aşmak için off-shore şirketler kurdu. Mars, Ferrero, Wrigleys gibi şirketler Rusya’da kurdukları şirketlerle ‘yerli yatırımcı’ oldu. Bizim birde Türk Cumhuriyetler ayağımız var. Buralar bizim ciddi pazarımızdı. Rusya ile yapmış oldukları gümrük birliği ‘0’ gümrükle Rus malları Türk Cumhuriyetlere girebiliyor’ sonucunda devalüasyon da olunca Rus malları büyük avantajlarla Türki Cumhuriyetlerdeki pazarlarda satılmaya başladı. Biz dolayısıyla bu ülkeleri de kaybettik.”
Latin Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinde yükselen bir Türk algısının oluştuğunu belirten Mete, “Türk dizileri Peru, Şili ve Arjantin gibi ülkelerde öne çıktı. Türkiye’ye karşı sempatileri var. Bundan istifade etmek lazım”
diye konuştu. Son 3-4 yılda Ortadoğu’da
bunun semeresini gördüklerini belirten Mete, 7 Latin Amerika ülkesini kapsayan bir projede çalıştıklarını
vurguladı.

TIR’LAR URFA’YA DAYANDI

TÜRK gıda sektörünün en çok ihracat yaptığı ülke olan Irak’ta sınırda yaşanan gelişmeleri anlatan Mete, “10 gündür sınır kapısı kapalı. Bu yüzden TIR kuyruğu Urfa’ya kadar dayandı. Şeker ve un taşıyan tankerlerde ürünler bozuluyor. Şimdiden yaklaşık 300 milyon liralık kayıp var. Irak’taki marketlerde raflar boş kaldı” dedi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı