ANTALYA HABERLERİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

AA / Ayşe Yıldız
15.03.2016 - 20:01 |Son Güncelleme :

- "Et ve Süt Kurumu bir İç Anadolu'da bir de Ege'de olmak üzere iki merkezde sütün süt tozuna dönüşmesiyle ilgili çalışmaları inşallah bu hafta tamamlayacak ve talep fazlası sütün buralarda süt tozuna dönüştürülmesi konusunda çalışmaya başlamış bulunuyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta bu konudaki üreticilerin talepleri yerine gelmiş olacak"- "Türkiye gerçekten güçlü bir ülke, milletimiz huzurunu temin konusunda çabalarımızı sürdürüyoruz ama terör açısından dikkat ederseniz bütün şer odakları bir araya gelerek, Türkiye'nin bu başarılarını gölgelemek istiyorlar"- "Türkiye büyük bir ülkedir, farklı pazarlarda bu imkanlarını bu üretimini değerlendirebilecek kapasitesi olan bir ülkedir. Her şey Rusya'dan ibaret değil, netice itibarıyla biz Rusya'dan üç misli daha fazla ithalat yapıyoruz. Biraz da onların çiftçisi düşünsün deriz"- "Şu anda domatesin durumu nispeten iyi, önümüzdeki günlerde yani nisan ayına doğru üretimde daha bir arz fazlası olacak. Biz de ilgili bakan arkadaşlarla bu çalışmaları sürdürüyoruz"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:
AA / Ayşe Yıldız

ANTALYA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Et ve Süt Kurumu bir İç Anadolu'da bir de Ege'de olmak üzere iki merkezde sütün süt tozuna dönüşmesiyle ilgili çalışmaları inşallah bu hafta tamamlayacak ve talep fazlası sütün buralarda süt tozuna dönüştürülmesi konusunda çalışmaya başlamış bulunuyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta bu konudaki üreticilerin talepleri yerine gelmiş olacak" dedi.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı için Antalya'ya gelen Çelik, Aksu ilçesindeki EXPO 2016 Sergi Alanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gündemdeki süt tartışmalarına değinen Çelik, şunları kaydetti:

"Bakanlık olarak önümüzde var olan sorunlar her zaman olacak mutlaka süt konusunda, bildiğiniz gibi süt üretiminde iyi bir noktadayız. Yaklaşık 18,6 milyon ton süt üretimimiz var. Bu bir yönüyle sevindirici çünkü süt üretimi arttıkça, hayvan varlığımız da artıyor demektir. Tabii ki bu arzın tüketime dönüşmesi, talebin oluşması da son derece önemli. Komşu ülkelerde yaşanan sorunlardan dolayı gerek süt gerekse süt ürünlerinin satışında bazı sıkıntılar yaşanıyor. Üretim de fazla olduğu için laktasyon dönemi olduğu için süt üretiminde de bir artış var. Böylece arz talepte bir dengesizlik söz konusu. Bunu çözmek için sanayicilerimiz bizden belli oranda sütü, süt tozuna dönüştürebileceklerini söylediler. Dolayısıyla destek istediler, haklı bir destekti bu. Biz de yaklaşık 3 bin lira civarında olan ton başı süt tozu desteğini 4 bin 500 liraya çıkardık ve böylece bir miktar sütün piyasadan çekilmesini sağladık."

Bunun yeterli olmadığının ifade edildiğini belirten Bakan Çelik, "O zaman biz Et ve Süt Kurumunun devreye gireceğini söyledik. Bununla ilgili gerekli talimatları verdik. Şu anda Et ve Süt Kurumu bir İç Anadolu'da bir de Ege'de olmak üzere iki merkezde sütün süt tozuna dönüşmesiyle ilgili çalışmaları inşallah bu hafta tamamlayacak ve talep fazlası sütün buralarda süt tozuna dönüştürülmesi konusunda çalışmaya başlamış bulunuyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta bu konudaki üreticilerin talepleri yerine gelmiş olacak. Bu arz fazlası sütün süt tozuna dönüşmesini gerçekleştirmiş olacak" diye konuştu.

Üreticinin zarar görmeyeceğini anlatan Çelik, sütün litresinin 1 lira 15 kuruş olacağının belirtildiğini ve bundan kesinlikle taviz olmayacağını anlattı.

Çelik, belirlenen fiyatın altında üreticiye bir ücret teklif edilmemesi için çalışma yaptıklarına dikkati çekerek, dolayısıyla şu an itibarıyla alınması gereken kararların tümünün alındığını söyledi.

- Domates fiyatları

Rusya kriziyle birlikte domates fiyatlarında sıkıntı yaşandığı, mayıs ayında daha da düşeceği konusundaki soru üzerine Çelik, "Nazar değmesin dün itibarıyla domatesin fiyatı biraz iyi. Takdir edersiniz ki bunlar haftalık, günlük ürünlerden bahsediyoruz. Günlük de şartlar değişebiliyor. Şu anda domatesin durumu nispeten iyi, önümüzdeki günlerde yani nisan ayına doğru üretimde daha bir arz fazlası olacak. Biz de ilgili bakan arkadaşlarla bu çalışmaları sürdürüyoruz. Perşembe günü yine dört, beş bakan bir araya geleceğiz, sürekli piyasaları izliyoruz, takip ediyoruz. Üreticilerimiz bu yönüyle müsterih olsun" şeklinde konuştu.

Çelik, 700 bin ton civarında patatesin stokta olduğunu, bununla ilgili çalışmaları yaptıklarını ve patatesin ihracatıyla ilgili bir noktaya geldiklerini belirterek, hem üreticiyi desteklerini hem ihracatçının yanında olduklarını ve böylece patates üreticisinin sorun olarak gördüğü arz fazlasını çözüme dönüştürecek önlemlerini aldıklarını ifade etti.

- "Bugün 41 ülke EXPO'ya katılımla ilgili anlaşmayı imzaladı"

"Son günlerde artan terör olaylarından sonra ciddi kaygılar oluştu. EXPO'nun açılışının ötelenmesi ve katılımcı ülkelerin terör olaylarından dolayı bir çekilme söz konusu mudur?" sorusu üzerine Çelik, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını vurguladı.

Katılımcı ülke sayısının her geçen arttığına dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu:

Bakan Çelik, EXPO 2016 Antalya'nın 22 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla bahçecilik sergisinin açılışının muhteşem bir törenle olacağını anlatarak, açılışın 22 Nisan akşamı olacağını vurguladı.

23 Nisan'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mecliste konuşmalarının olacağını, mecliste çocukları kabullerinin olacağını dile getiren Çelik, "Akşama resepsiyonu var, bundan dolayı biz 23 Çocuk ve Çiçek temalı olan bu EXPO'nun açılışını 23'e giderken, yani 23'ü çocukların bayram gününü yine çocuklarla açılışını gerçekleştirerek, kutlayacağız" ifadesini kullandı.

Çelik, Antalya'ya tarım sektörüne ilişkin çalışmaların olup, olmayacağına ilişkin, sorunları yöresel olarak ele almanın doğru olmadığını, genel itibarıyla tarım, gıda ve hayvancılık alanındaki sorunları bir bütün olarak ele aldıklarını kaydetti.

Özellikle Rus turistler açısından Antalya'nın çok önemli olduğunu dile getiren Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gıda, narenciye, sebze meyve açısından bu ülkeye olan ihracattaki aksamalar tabii ki Antalya'yı öncelikle etkiliyor ama diğer illerimizi de etkiliyor. Fakat netice itibarıyla tüm bunların toplamının 750 milyon dolar civarında olduğunu da unutmayalım. Yani Türkiye büyük bir ülkedir, farklı pazarlarda bu imkanlarını bu üretimini değerlendirebilecek kapasitesi olan bir ülkedir, onu unutmayalım. Her şey Rusya'dan ibaret değil, netice itibarıyla biz Rusya'dan üç misli daha fazla ithalat yapıyoruz. Yani biraz da onların çiftçisi düşünsün deriz, ama biz iki ülkenin arasındaki dostluğun bir başka olaydan dolayı özellikle tarım kesiminin rahatsız edilmesini doğru bulmadığımızı ısrarla vurgulamaya devam ediyoruz. Çünkü yaşanan gerginlikte Rus çiftçisinin bir dahli, Antalya çiftçimizin bir dahli yoktur. Olay bir askeri olaydır, yani bu konuda yürekli olanlar çıkıp derler ki 'şu uçak işini tartışalım derler. Niye bu uçak düşürüldü' derler, o ayrı bir olaydır, onun tartışılması lazım. Onu tartışmayıp getirip burada domatesi buğdayı konuşursak doğru değildir diye biz sürekli Rusya'ya söylüyoruz.

Onlar da bu konuda sessizliği tercih ediyorlar."

Antalya Tarım Konseyinin aldığı kararların kendilerine ulaştığını ve bu meseleleri görüşeceklerini, alınması gereken önlemleri geciktirmeden alacaklarını belirten Çelik, Bakanlar Kurulunda bir sunum yapacaklarını ancak güvenlik meseleleri öncelikli olduğu için önümüzdeki haftaya sarktığını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mart 2016 tarihinde saat 20 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ocak 2020, Pazar
 • İmsak
  06:35
 • Güneş
  07:58
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:58
 • Akşam
  18:22
 • Yatsı
  19:39
Sayfa Başı