NİĞDE HABERLERİ

Gıda Mühendisliği Bölümü Doğal Biyokoruyucu Geliştirdi

IHA
16.09.2015 - 12:22Son Güncelleme :

Gıda Mühendisliği doğal biyokoruyucular geliştirdi.

IHA

Niğde Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından gıda endüstrisinde kullanılan kimyasal koruyuculara alternatif olarak doğal biyokoruyucular geliştirildi.
Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Zeliha Yıldırım tarafından yürütülen çalışmalarda gıdaların güvenliğini ve raf ömrünü artırmak amacıyla gıda endüstrisinde kullanılan, ancak bilinçli tüketicinin çok tercih etmediği kimyasal koruyuculara alternatif olarak insan sağlığı açısından hiçbir risk taşımayan doğal biyokoruyucular geliştirildiği belirtildi.
Yapılan çalışmalarda boza ve peynirden elde edilen insan sağlığına yararlı bakterilerin insanlarda hastalığa neden olan gıda kaynaklı patojen ve gıdalarda bozulmaya neden olan mikroorganizmaların gelişimini önleyen ve öldüren maddeler salgıladıkları bulundu.
Elde edilen biyokoruyucuların et ve sütte kullanıldığında gıdaların raf ömrünü arttırdığı ve gıdalarda bulunan hastalık etmeni mikroorganizmaları imha ettiği ifade edildi.
Prof. Dr. Zeliha Yıldırım’ın yürütücülüğünü yaptığı TÜBİTAK destekli başka bir çalışmada ise insan ve hayvanlarda ciddi hastalıklara ve hatta doktor kontrolü altına alınmadığı durumlarda ölümle sonuçlanan vakalara neden olan Salmonella ve E.coli O157:H7 bakterilerini öldüren bakteriyofajlar bulunduğu kaydedildi. Bulunan bakteriyofajların gıdalarda kullanımı ile ilgili çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Gıda Mühendisliği Bölümü Doğal Biyokoruyucu Geliştirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Eylül 2015 tarihinde saat 12 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gıda Mühendisliği Bölümü Doğal Biyokoruyucu Geliştirdi haberi güncellenecektir.

  NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:19
  • Öğle
   12:37
  • İkindi
   15:18
  • Akşam
   17:35
  • Yatsı
   19:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı