Gıda harcamaları ekimde yüzde 0.4 arttı

Hürriyet Haber
22.10.2005 - 12:36 | Son Güncelleme:

Dört kişilik bir ailenin, aylık gıda harcamaları ekimde bir önceki aya göre yüzde 0.4 oranında artarken, geçen yılın sonundaki düzeyinin ise yüzde 1.3 altında kaldı. Gıda harcamalarındaki son bir yıllık artış ise yüzde 2.5 olarak gerçekleşti.

Ankara’da en fazla alışveriş yapılan merkezlerden her ay derlediği gıda fiyatları bu yıl ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.5 oranında artarken, geçen yılın sonuna göre ise yüzde 1.3 oranında azaldı. DİE’nin tüketim harcamaları eğilim anketi kapsamında belirlediği Türkiye’deki kişi başına gıda tüketim miktarları dikkate alınarak yapılan hesaplamaya göre eylülde 301.18 YTL olan söz dört kişilik bir ailenin gıda harcamaları ekimde 311.50 YTL’ye yükseldi.
Ekimde gıda fiyatlarındaki ortalama artışın yüzde 0.4 gibi düşük bir oranda kalması ekim ayında TÜFE’deki artışın yüzde 1 düzeyinde kalabileceğine ilişkin beklentileri güçlendiriyor. Merkez Bankası beklenti anketinde ekim ayı TÜFE beklentisi yüzde 1.16 olarak ölçülmüştü.

BEYAZ ET FİYATI DÜŞTÜ KIRMIZI ET ARTTI

Ekimde fiyat artışlarını pirinç fiyatlarındaki yüzde 16.5’lik, un fiyatlarındaki yüzde 19’luk tavuk fiyatlarındaki yüzde 10.4’lük yumurta fiyatlarındaki yüzde 8.5’lik, kuru fasulye fiyatlarındaki yüzde 10’luk düşüşler önemli ölçüde sınırladı. Buna karşılık kuş gribi nedeniyle beyaz ete olan talebin azalmasıyla önemli bir talep artışı yaşanan kırmızı et fiyatları ise yüzde 14.8 oranında artış kaydetti. En yüksek fiyat düşüşü yüzde 62.4’le elmada gözlenirken, en yüksek fiyat artışı ise yüzde 103’le karpuzda kaydedildi. Ekimde domates fiyatlarında ise yüzde 74.2’lik ıspanak fiyatlarında da yüzde 42.5’lik artışlar yaşandı.

Süt ve ekmek fiyatlarının değişmediği ekim ayında şeker fiyatlarında yüzde 1.4’lük açalış, çay fiyatlarında ise yüzde 1.8 oranında artış kayldedildi.
(ANKARA/ANKA)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı