İZMİR HABERLERİ

Gıda güvenliği için 40 milyonluk yatırım

DHA
23.04.2016 - 13:24Son Güncelleme :
DHA

İzmir ve Manisa'daki laboratuvarlarında analiz, denetim ve danışmanlık hizmeti veren İnvenura Holding'in CEO'su Burak Karapınar, Türkiye'nin gıda güvenliğine katma değer sağlamak için iki yılda 20 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyledi. Yatırımın sürdüğü İstanbul laboratuvarının bu yıl faaliyete geçeceğini belirten Karapınar, üç yıl içerisinde 40 milyon dolarlık yatırım ile laboratuvar ve hizmet sundukları il sayısını 7'ye çıkaracaklarını belirtti.

Yönetim merkezi Dubai'de bulunan, faaliyetlerini ise İzmir merkezli olarak analiz, danışmanlık ve denetim alanlarında gerçekleştiren İnvenura Holding'in İzmir'de Swiss Otel'de gerçekleştirdiği lansmanda iş ortakları ve paydaşlarına hitap eden Karapınar, denetlenmiş gıda analizinde pazar paylarının yüzde 10 olduğunun altını çizerek, çiftçilerin ve son tüketicinin bilinçlenmesi ile Türkiye'nin daha kaliteli tarım ürünleri ile besleneceğini, çiftçinin daha çok kazanacağını ve son ürün kaybının önlenerek ekonomiye önemli oranda katkı sağlanacağını vurguladı. Karapınar, kaliteli üretim ile ihracatın da artmasına önemli bir katkı sağlanacağının da altını çizdi.

2014 ve 2015 yılından gerçekleştirilen satın almalarla bugün, ağırlık olarak gıda alanında Tarım Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyetlerini yürüten İnvenura Holding CEO'su Burak Karapınar, İzmir ve Manisa'da (Alaşehir) toplamda 20 milyon dolarlık bir yatırım ve 105 kişilik bir ekip ile çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye'nin daha sağlıklı, daha kaliteli gıda ürünleriyle beslenmesi, çiftçimizin daha çok kazanması için İzmir ve Manisa laboratuvarlarımızda analiz, danışmanlık ve denetimi kapsayan entegre bir hizmet sunuyoruz. Bu yıl faaliyete geçecek İstanbul laboratuvarımız ile Marmara Bölgesi'nde de hizmet vermeye başlayacağız. Hedefimiz 3 yıl içerisinde 40 milyon dolarlık yatırım ile laboratuvar ve faaliyet gösterdiğimiz il sayısını 7'ye çıkarmak. 2015 yılında yaklaşık 50 bin analiz gerçekleştiren İnvenura Holding'in Türkiye'deki denetlenmiş gıda pazarındaki analiz payının yüzde 10 olduğunu da belirtmek isterim."

Bugün dünyada ve Türkiye'de gıda güvenliğinin oldukça önemli bir hale geldiğinin altını çizen Karapınar, gıda yolu ile bulaşan 200'den fazla hastalığın alerjik reaksiyondan felce kadar pek çok farklı sonuç ile insan sağlığını tehdit ettiğini paylaştı.

TAGYAD Tarım Gazetecileri Yazarları ve Yayımcıları Derneği Başkanı İsmail Uğural, ise 1900 yılında dünyanın nüfusu 2 milyar, 1950 2.5, 66 yıl sonra 7 milyarı aştığını ve 2050 yılında 9,5 milyara yaklaşacağını söyledi. Uğural, “Bu süreçte gıdanın stratejik değerinin giderek daha da artacağını görüyoruz. Gıda ekonomisi dünyada da Türkiye'de de büyüyor. Türkiye'de 5 yıl içersinde en büyük sektörü olacak" dedi

Konuşmalarından ardından İletişim uzmanı Prof. Dr. Ali Murat Vural'ın moderatörlüğünde Burak Karapınar, Semra Kayaardı, Necip Tosun, M. Tolga Dinçer gibi uzman isimlerin katıldığı panel gerçekleşti.

Mehmet KURT, İZMİR (DHA)

Fotoğraf

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Gıda güvenliği için 40 milyonluk yatırım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Nisan 2016 tarihinde saat 13 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gıda güvenliği için 40 milyonluk yatırım haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:40
  • Guneş
   07:17
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:12
  • Akşam
   18:37
  • Yatsı
   20:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı