Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gıda fiyatları rekor seviyeye yükseldi

  WSJ
  06 Ocak 2011 - 11:23Son Güncelleme : 06 Ocak 2011 - 13:00

  Birlemiş Milletlerin (BM) yayımladığı veriler, uluslararası gıda fiyatlarının Aralık ayında rekor seviyelere ulaştığını ortaya çıkardı. Uzmanlar, bunun fakir ülkeler ve küresel büyüme için önemli bir tehdit olduğuna dikkat çekiyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor      

   

  BM Gıda ve Tarım Organizasyonu’nun (FAO) aylık yayımladığı gıda fiyatları endeksi, altıncı ayında da 214.7 puana yükselerek 213.5 olan önceki rekorunu kırdı.

   

  Buğday fiyatları, Haziran 2010'dan bu yana iki katına çıkarken, şeker fiyatları son 30 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Domuz etinde ise 2010’un başından bu yana yüzde 25’lik bir fiyat artışı görüldü.  

   

  Gıda fiyatları endeksinde bir önceki rekor, birçok ülkede baş gösteren gıda krizleri sonrasında Haziran 2008'de gerçekleşmişti. Yaşanan son gelişmelerle birlikte, öncekine benzer olayların yaşanmasından endişe ediliyor.   

   

  BENZER PROTESTOLAR YAŞANABİLİR 

  FAO, hububattan sorumlu hükümetler arası grubunun yetkililerinden Abdulrıza Abbassian, “Gıda fiyatlarındaki yükseliş devam ettikçe, aynı şeylerin yaşanma olasılığı da artacaktır” dedi.

   

  Abbassian, aynı zamanda bazı büyük ihracatçı ülkelerdeki sıkıntı yaratan koşullara rağmen, gelişmekte olan ülkelerdeki güçlü hasatlar, hükümetlerin ve tüketicilerin gıda fiyatlarındaki yükselişi kontrol altına almasına yardımcı olabileceğini söyledi.

   

  Bununla birlikte, bazı Afrikalı ülkelerde son dönemdeki hasadın oldukça verimli geçtiğine dikkat çekti.

   

  Ancak gıda fiyatları üzerindeki baskının azalması için küresel çaptaki hasatlardan daha fazla ürün elde edilmesi gerektiği belirtildi.

   

  55 FARKLI EMTIA İZLENİYOR

  FAO’nun endeksi, aralarında et, süt, yağ ve şekerin de bulunduğu 55 farklı emtianın aylık bazda fiyat değişimlerini izliyor. Emtialardan bazıları, Haziran 2008’deki rekor fiyatların altında olsa da bazılarının o yıldan bu yana kademeli bir artış içinde olduğu görülüyor.

   

  Örneğin, aralarında buğday ve pirinç gibi emtianın yer aldığı hububat endeksi, Haziran 2008’deki seviyenin altındayken, şeker endeksinin o yıldan bu yana iki katına çıktığı görüldü.

   

  FAO’nun 55 emtiayı kapsayan endeksi Aralık ayında toplamda yüzde 4.3 oranında yükseldi. Toplam yükselişi hububat ve şeker fiyatlarındaki yükselişin tetiklediği belirtildi.

   

  Aralık ayında hububat yüzde 6.4, şeker ise yüzde 6.7 oranında yükseldi.

   

  Büyük ihracatçı ülkelerdeki kötü hava koşulları, hasatları kötü etkiledi ve verimliliği beklentilerin oldukça aşağısına çekti. Bu da fiyatların yükselmesine neden oldu.

   

  Mısır ve tahıl fiyatları 2009’un sonundan bu yana yüzde 49 oranında yükseldi.

   

   

  *Bu yazı WSJ’de “Global Food-Price Index Hits Record” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı