Gündem Haberleri

  Gezmiş, Aslan ve İnan’ın idam yıldönümünde toprağa verilecek

  Hürriyet Haber
  06.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  68 hareketinin öğrenci liderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın avukatı Halit Çelenk (89), dün evinde hayatını kaybetti.

  Astım ve kanser tedavisi gören Çelenk, Gezmiş, Aslan ve İnan’ın idamlarının yıldönümü olan bugün son yolculuğuna uğurlanacak. Çelenk için ilk tören 12.00’de Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın Karşıyaka Mezarlığı’ndaki mezarlarına da giriş kapısı olan 2 No’lu kapıda düzenlenecek. Çelenk’in cenazesi mezarlık içindeki camide kılınacak öğle namazından sonra aynı mezarlıkta defnedilecek.
  Antakya doğumlu Çelenk, 1944’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İnsan Hakları Derneği ve İnsan Hakları Vakfı’nın kurucuları arasında yer alan Çelenk, 12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinde Dev-Genç, THKO, TİP, TKP, TSİP, Dev-Yol, DİSK, Barış, Türkiye Yazarlar Sendikası, Halkevleri Köy-Koop gibi davalarda avukatlık yaptı. Barış davasında ve Aziz Nesin’in öncülüğünü yaptığı Dilekçe Davası’nda sanık olarak yargılanıp beraat etti. Çelenk’in eserlerinden bazıları şunlar: “İdam Gecesi Anıları”, “THKO Davası, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Arkadaşlarının Sorgu ve Savunmaları”, “Devlet Güvenlik Mahkemeleri Niçin Kaldırılmalı?”, “Hukuksuz Demokrasi.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı