DİYARBAKIR HABERLERİ

Gezici Köy Ekibi Kadınları Bilgilendiriyor

IHA
21.09.2015 - 12:53Son Güncelleme :

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KADIN POLİTİKALARI DAİRE BAŞKANLIĞI, KADINLARA YÖNELİK FARKINDALIK ÇALIŞMASI YÜRÜTMEK AMACIYLA GEZİCİ KÖY EKİBİ OLUŞTURDU. İLK ÇALIŞMAYI ERGANİ’NİN ŞÖLEN MAHALLESİNDE ALAN ARAŞTIRMASI YAPARAK BAŞLATAN EKİP, ARDINDAN DİCLE’NİN KAYGUSUZ VE DEDE MAHALLELERİNDE KADINLARI HAKLARI KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİ.

IHA

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, kadınlara yönelik farkındalık çalışması yürütmek amacıyla Gezici Köy Ekibi oluşturdu. İlk çalışmayı Ergani’nin Şölen mahallesinde alan araştırması yaparak başlatan ekip, ardından Dicle’nin Kaygusuz ve Dede mahallelerinde kadınları hakları konusunda bilgilendirdi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, kadınlara yönelik farkındalık çalışması yürütmek amacıyla Gezici Köy Ekibi oluşturdu. Ergani ilçesi Şölen mahallesinde alan çalışması yapan Gezici Köy Ekibi, daha sonra Dicle’nin Kaygusuz ve Dede mahallelerinde kadınlara haklarıyla ilgili sunum yaptı. DİKASUM Şube Müdürlüğü eğitmenleri tarafından yapılan sunumda, “hak” kavramı ve toplumsal cinsiyet anlatıldı. Kadınlar ve erkekler arasındaki fiziksel ve biyolojik farklılıkların doğuştan geldiğine dikkat çekilen sunumda, toplumsal cinsiyet rollerinin kadınlar ve erkekler arasında toplumsal olarak belirlenmiş ilişkilerin tamamı olduğuna vurgu yapıldı.
“AMAÇ DAHA ÇOK KADINA ULAŞABİLMEK”
Çalışma hakkında bilgi veren DİKASUM eğitmeni Sevda Kayar, “Kadınların alanlarda, ev içinde, ev dışında, devlet tarafından ya da toplum tarafından yaşadıkları hak ihlalleri nelerdir? Kadınlar hangi alanlarda en fazla sorun yaşıyorlar? Bunların köylerde nasıl yansıması nasıl oluyor, nasıl hak ihlallerine uğruyorlar?” konularında eğitim verdiklerini kaydetti. Kayar, sadece Diyarbakır merkezde oturan kadınlarla değil, mahallelerde bu çalışmayı yaparak, daha fazla kadına ulaşıp, farkındalık yaratmak istediklerine de dikkat çekti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Gezici Köy Ekibi Kadınları Bilgilendiriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2015 tarihinde saat 12 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gezici Köy Ekibi Kadınları Bilgilendiriyor haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:21
 • Guneş
  07:02
 • Öğle
  12:16
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:11
 • Yatsı
  18:40
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı