"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

’Gezici asayiş ekipleri’ trafikte de uygulanmalı

HÜRRİYET’in Ankara ilavesindeki ’Poliste 24 saat’ köşesinde, Ankara’da hergün ’yüzlerce kaza olduğu’ ve ’yapılan denetimlerde yüzlerce araca milyarlarca lira ceza kesildiği’ni okuyoruz. Eminim ki diğer şehirlerde de durum farksızdır. Buradan da anlaşılıyor ki Türkiye’deki trafik düzeninin sağlanmasında bir yanlışlık var.

Yurtdışında yaşayan bir kişi olarak da bu farkı bariz bir şekilde gözlemlemekteyim.

İstanbul Emniyet Müdürü Sayın Çapkın’ın aldığı çok başarılı bir karar olan ’gezici asayiş ekipleri’ uygulamasının aynısının trafik için de şart olduğunu düşünüyorum.

Kaza olan her bölgede bilinsin ki polisin çalışması yetersizdir. Asayişte yapıldığı gibi, bölgeler gezici trafik ekiplerine zimmetlenip puanlama ve işlenen suça anında ceza yöntemi getirilirse bu uygulamadan mutlaka çok başarılı sonuç alınacak ve kazalar yok denilecek kadar azalacaktır. Yurtdışında da uygulamalar bu ya da benzeri şekildedir.

Trafik denetimleri diğer ülkelerdeki gibi hareket halindeyken yapılmadığı ve cezalar anında kesilmediği sürece bu kazaların önüne geçmek mümkün değildir. Yıllardır görüldü, denendi. Zaman zaman yol keserek yapılan denetimlerin ve yıllar sonra ödenen plakaya ceza kesme yönteminin hiç bir hükmü yoktur.

Türkiye’de yıllardır sürüp gelen kazaların tek nedeni budur. Başka sebepler arayıp kendimizi kandırmayalım.

Sibel HANCOCK

’Ağustos’lar tehlikelidir

YANDAŞ medya günlerdir depremden çok yine ansızın ortaya atılan ve ne merkez üssünün(!) ne de şiddeti ve içeriğinin bilindiği ’Kürt açılımı’ yapay depremi ile ülkeyi sallıyorlardı.

Ağustos ayları her zaman tehlikelidir ve aynı zamanda kazanımların elde edildiği, mucizelerin gerçekleştiği aydır.

87 yıl önce bugünlerde Yüce Deha; ’Büyük Taarruz’un arefesinde ’Misak-ı milli’ sınırlarımızı nasıl oluşturur, kenetlenmiş bir ulusa nasıl zafer sunarım diye ekibi ve bir yüce ulusla birlikte son siyasal ve askeri taktiklerini gözden geçirirken; bugün biz onlara ihanet etmenin vicdani palavracılarından çıkan ’açılım’ların hesaplarını yapmakta olanların palavralarını dinliyoruz ve bir katilin, bir terör elebaşının yol haritasını bekliyoruz!..

"Size ölmeyi emrediyorum!" diyen Yüce Deha’ya hiçbir Tanrıkulu; "Neden ölelim?" demedi ve cephelere koştu.

Burası, Mustafa Kemal’in ve O’nunla kenetlenen yurt sevdalılarının Türkiyesi... Burada kıvançlar, tasalar birlikte yaşanır yeter ki hain ve zalimlerden birisi olunmasın ve asla unutulmasın: Ağustoslar tehlikelidir, sakın tehlikeli adımlar atanlardan olmayın; olmayın ki yapay depremler ilk sizi vurmasın!..

Yılmaz ERGÜL

Biliyor musunuz

ÖZ Orman-İş Başkanı Serdar Aslan’ın, orman yangınlarını önlemede etkin olan 6 bin orman muhafaza memurların yarıya yakınının muhafaza dışı görevlerde çalıştırıldığını belirterek "Muhafaza memurları asli işlerinde görevlendirilmeli ve yangın riskinin yüksek olduğu bölgelerde motorize muhafaza memurları devriye gezmelidir" dediğini...

GÜNÜN SÖZÜ

"Kendinizi yönetmek için kafanızı, başkalarını yönetmek için kalbinizi kullanın."

(E.Roosevelt)
X