Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gezi üstü az Bernanke

Türkiye’yi yöneten “Tek Adam”ın Gezi Parkı’na AVM inşa ettirme kararı, uzunca bir süredir birikmekte olan bir kentli öfkenin dışa vurulmasına vesile oldu.

Tek Adam, ince bir manevra ile bu direnişi pozitif bir enerjiye dönüştürebilecekken bunu yapmadı. “Kusura bakmayın ben değişmem” dedi ve direnişi ezerek ortadan kaldırma yolunu seçti. Polis Kuvvetlerine “İlk Hedefiniz Taksim!” dedi. Onlar da gerekeni, fazlasıyla yaptılar. Medeni bir protesto, bir anda anarşist fırsatçılar tarafından dağa kaldırıldı. Ortaya hiç kimsenin onaylamayacağı yakma-yıkma eylemeleri çıktı. Bu resim Türkiye’nin güvenli bir ülke imajını bozdu. Bir yandan medeni protestolar, Batı’da takdir toplarken, diğer yandan Tek Adam’ın dinci-baskıcı tavrı, aynı merkezlerde Türkiye’ye itibar kaybettirdi.

TÜRK EKONOMİSİNİN KIRILGANLIĞI

Türk ekonomisinin harcadığı kadar döviz kazanamaması kronik hastalığıdır. Sebebi döviz fiyatını düşük tutma illetidir. Geçmişte Türk Parası, yasayla değerli tutulmaya çalışılmıştır. Bunun sonucunda döviz bitmiş, ekonomimiz bir çok kere “devalüasyon-enflasyon” sarmalına girmiştir.  Son dönemde de yüksek faizle sıcak para çekmek, kamu mülklerini ve müstakbel vergi gelirlerini yabancılara döviz karşılığı satmak gibi yöntemlerle “ucuz döviz” politikası sürdürülmüştür. Bu tutum yüzünden, içeride veya dışarıda ortaya çıkan her tür siyasi veya mali çalkantı, Türkiye’de döviz fiyatı artacak beklentisi yaratmış ve ekonomimiz aşırı dalgalanmıştır.

BERNANKE BEKLENİ SÖYLEDİ

Denizler de, piyasalar da dalgasız olmaz. Dalgalanma malî piyasaların gıdasıdır. Uzun süren sükûnet, bir fırtınanın geleceğine işarettir. Ekonomi, üretim ve istihdam demektir. Bu iki husus da dolanımdaki paranın “miktarına ve faizine” karşı duyarlıdır. Amerikan Doları, bir Dünya parasıdır. Dolayısıyla doların faizi ve miktarı Dünya ekonomisini etkiler. Doların patronu da ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke’dir. Bernanke, “Ekonomik kriz bitiyor” dedi. Yani müjde verdi. Dolanımdaki doların “Miktarı azalacak, faizi artacak” dedi. Bu aslında bekleniyordu. Ekmeğini “Ucuza al-pahalıya sat” ile kazanan para ve menkul kıymet piyasaları esnafı bu konuşmayı vesile bilip “menkul kıymet” satışlarına başladı. Bunların değeri düştü, faizi arttı. Kırılganlığımız yüzünden, onların piyasası “bir” inerken, bizimki “iki” düştü.

Son Söz: Her krizle birlikte, bir de çözüm gelir. 

X