"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Gezi Parkı'nın akılda kalan şarkıları

Gezi Parkı eylemlerinin ilk başladığı günlerden bir video dün çok etkiledi beni.

Facebook’ta bir arkadaşımın gönderdiği videoda, sokakta güvenlik güçleriyle, eylemciler çatışırken, Divan Oteli’nin içinde bir genç lobide duran piyanoyu çalıyor. Çaldığı eseri çok net olarak bilmesem de, şarkıyı duyan otel lobisindeki herkes müziğe kulak kesiliyor, sadece 2 dakika boyunca çalınan eser akıp gidiyor. Video bitti, ama yetmedi bana, birkaç kez tekrarladım. Aradım, bakındım keşke başka bir videoya daha rastlasam diye uğraştım ama /images/100/0x0/55ea27f0f018fbb8f86ea8c2eldeki tek video buymuş maalesef.  Çekilen görüntüde dışarıdan gelen sesler ve karmaşaya rağmen otelin içindeki o huzur anının tezatlığı galiba aklımdan hiç gitmeyecek. Görüntü çok kısa olduğu için ve paylaşım video olduğu için çalan kişi kimdir bilemiyorum. Keşke piyanoyu çalan arkadaşa ulaşıp konuşabilsem de o anı bana anlatsa, ben de sizlerle buradan paylaşsam…

 


Bazen Sezen Aksu’nun bir şarkısına takılıp tekrar tekrar sadece o şarkıyı dinliyorum. Muhtemelen birçoğunuzun da başına geliyordur bu durum.  Geçen hafta hop oturup, hop kalkarken haberlerle, “İstanbul Hatırası”na sarmıştım benzer şekilde. O albümün plağını arayıp bulamadığım bir kış sezonu var ki, sormadığım müzik dükkanı kalmamıştı. Neyse, dün akşam yakın bir arkadaşım aradı, o da oturmuş Sezen’in ‘Gülümse’sini başa alıp alıp dinliyormuş. Ortaokul öğrencisiydim o albüm çıktığında, çok net hatırlarım. Karanfil Pasajı’nda albümü çalıyorlardı. Ankara’da o zaman bu kadar çok müzik market yoktu, albüm çıkarsa ilk Kızılay’a gelirdi.

 

Şarkının sözlerinde geçen ;

“ Belki şehre bir film gelir
Bir güzel orman olur yazılarda
İklim değişir Akdeniz olur
Gülümse…”
dörtlüğüne takılmış arkadaşım. Anlattığına göre eskiden sinemalarda filmler bittiğinde, film sonundaki yazılar akarken fonda orman görüntüleri olurmuş, insanlar o manzaraları izler ve gitmediği, görmediği böylesi güzel yeşilliklere, ormanlara heves edermiş. Konuşurken ikimizde düşündük, acaba 40-50 sene sonra gelecek nesiller o ormanları nereden izleyecekler, bilecekler.

 

 

 

 


YILDIZLAR - OSCARLAR

 

ZAZ – RECTO VERSO

 

Gezi Parkının akılda kalan şarkıları


 

İlk albümü çıktığında, radyolarda o kadar çok çalıyordu ki, sonunda Türkiye’ye de geldi konsere. Hatırlıyorum Lütfü Kırdar’da yapılan ilk Zaz konserine biletler kısa sürede tükenmişti. Hemen aynı yaz başka bir organizasyonla yeniden Türkiye’ye gelmişti. İtiraf etmek gerekli ki, her yerde Zaz çalmasından biraz bunalmıştım ama gerçek şu ki Türk dinleyicisi bu Fransız kızı çok sevdi. Öyle ki, muhtemelen Fransızca bilmese bile konserde “Je Veux”u ezbere söyleyecek hale gelmişti birçok kişi. Şarkıyı söyleyemesem de, ben de olmayan Fransızcamla sözlerini atarak bu eşlik eden gruba hala katılabilirim sanırım.


Asıl adı Isabelle Geffroy olan Fransız doğumlu Zaz, müzikle ilişkisi küçük yaşlarda başlayanlardanmış. Abisi ve ablasıyla birlikte küçük yaşlarda gittiği konservatuvar sıralarından geçen Zaz, bu eğitimin ardından keman, piyano, gitar ve çok sesli koro eğitimleri de almış. Şu anki şöhretin temelleri aslında sağlam atılmış./images/100/0x0/55ea27f0f018fbb8f86ea8c6


 İlk albümünün bu kadar ses getirmesi ardından şaşkınlık yaşayan sanatçı, tüm bu ilgiyi insanların içtenliğine bağladığını söylemiş. İnsanların zaten hayatta yeteri kadar üzülüp, sıkılacağı konular varken, Zaz bu modun tam tersine bir hayat kurmayı hedeflediğini belirtmiş. Bir Fransız’a “neden İngilizce şarkı söylemiyorsunuz” sorusu elbette sorulmaz, ama işte sormuşlar, cevabı da net, “en iyi bildiğim dilde kendimi daha iyi ifade edebiliyorum” demiş, o yüzden hep Fransızca söyleyeceğim” diye de eklemiş.

 


Önceden verdiği Türkiye konserlerinde, en çok Ankara’daki konserinde etkilendiğini söyleyen Zaz, izleyiciye yakın olduğu konserleri daha samimi buluyormuş. Zaz hanım şimdilerde ilk albümünden 3 sene sonra yeni albümü “Recto Verso” ile tekrar hızlı bir maratona çıkıyor. Yeni albüm Deezer üzerinden de dinlenebilirken, “On ira” albümün ilk video klibi olarak iki ay önce yayınlandı.  Fransızcam olsa keşke şarkılarda neler söylediğini anlasam diye kendimi zorladığım doğrudur. Ama yeni albümü dinlerken bana pozitif bir hava verdiğini itiraf etmeliyim.  “Recto Verso” nedense dinlerken bende Woody Allen filmi  “Vicky Christina Barcelona” izliyorum hissi yaratıyor.


Sosyal sorumluluk projelerinde sessiz kalmayıp rol alan Zaz, şu an Türkiye’de yaşanan eylemlere nasıl bakıyor, bu direniş hakkında ne düşünüyor aslında merak ediyorum. “Recto Verso” albümünün turnesi için Fransız sanatçı 15 Haziran günü Vodafone İstanbul Calling kapsamında Park Orman’da konser verecek.
Konser şu an var gibi görünse de, 3 saat sonra ne olur kestirmek güç. Bu yaz olmasa da, Zaz muhtemelen ülkemize tekrar tekrar gelecektir. Zaz’ı bu albümünü kaçırmayın, ortada bu kadar negatiflik varken, sizi mutlu edecek böylesi bir albümün arşivinizde olması bence her zaman kazançtır.

 


YILDIZLAR:


On ira


La Lessive
(şarkıdaki tek enstrümanın gitar olması çok hoşuma gitti)


Dêterre


Toujours


Oublie Loulou

 

 

 
OSCAR’IMI VERDİM GİTTİ:

 


T’anttends Quoi ( “Je Veux” hissi veren bir şarkı, belki de ondan çok sevdim, albümün incisidir)


Cette Journêe

 


SAHNEDEN KULİSE


 

Leyla The Band @ Jolly Joker, İstanbul, 12.06.2013, 21.00


Akdeniz: L’Arpeggiata & Misia @ Aya İrini Müzesi, İstanbul 12.06.2013, 20.00


Duman @ İTÜ Stadyumu, İstanbul, 13.06.2013, 21.00

 


KARIŞIK KASET


2 haftadır Gezi Parkı ile ülke gündeminde yer alan eylemler devam ederken, müzik için üretenler de bu döneme imzalarını attılar. En bilinenlerden olan Duman, Kardeş Türküler, Boğaziçi Caz Korosu’nun bu dönemde yaptığı şarkılar sanırım hep akıllarda kalacaktır. Karışık Kaset’i hem bu şarkılarla hem de eylem süresince aklıma gelen şarkılardan bir listeyle doldurmak istedim.

Gezi Parkının akılda kalan şarkıları


Bu yazının Karışık Kaseti’ni GeziHits olarak oluşturdum, Youtube’da sizler için hazır bekliyor.


Keyifli Dinlemeler…


1) Duman – Eyvallah
2) Boğaziçi Caz Korosu – Gezi Parkı
3) Kardeş Türküler –Tencere Tava Havası
4) Kül – A.G.D
5) Muse - Uprising
6) Mor Ve Ötesi – Cambaz
7) Şebnem Ferah – Mayın Tarlası
8) Athena – Serseri Mayın
9) Sakin- Denek Hayatım
10) Redd – Don Kişot
11) Coldplay – Fix You
12) Alanis Morissette – Versions Of Violence
13) The Organ – Memorize The City
14) Aseton – Sen
15) Gripin – Baba Mesleği
16) Çilekeş – Akrep
17) IAMX – The Unified Field
18) Paramore – Ignorance
19) Placebo – Teenage Angst
20) Mor Ve Ötesi – Uyan


https://twitter.com/hkky

 

 

Yazarın son yazıları

#7 Haziran 2013 Gezi Parkı'nın farklı dünyası
#4 Haziran 2013 Güneşi beklerken
#31 Mayıs 2013 Caz’ın Sıradışı Çocuğu: Jamie Cullum
#28 Mayıs 2013 Meriç Soylu’ya Buika’lı Veda
#24 Mayıs 2013 Jared Leto Travesti Oluyor
#21 Mayıs 2013 Gençlerin müzik dinleme hakkı ellerinden alınıyor


YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

X