Gündem Haberleri

  Gezi Parkı'nda imar planına iptal davası

  Hürriyet Haber
  26.06.2013 - 12:28 | Son Güncelleme:

  Taksim Yayalaştırma Projesi’ni de içine alan imar planlarının iptali için 7 kişi adına İBB’ye dava açan avukat Gonca Yılmaz, “Bizim itiraz ettiğimiz planların da dışına çıktılar. Gezi Parkı’na tecavüz edildi. Parkın artık 747 metrekaresi yok” dedi. Gonca Yılmaz’ın dünyadan meydan örneklerini de göstererek planların iptalini istediği duruşmada karar daha sonra yazılı olarak açıklanacak.

  /images/100/0x0/55ea9c66f018fbb8f88b4975Mimar Burak Boysan, fotoğrafçı Gültekin Bayır, Güven Atılgan, Sedat Atılgan, Çağla Ormanlar Ok, Yılmaz Değer ve Ayhan Turhan, Gezi Parkı’na yapılacak Topçu Kışlası’nı da içerisine alan Taksim Yayalaştırma Projesi’nin imar planlarının iptali için İstanbul 4. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Davanın ilk duruşması 26 Haziran’a verildi. Ancak ilk duruşma öncesinde Gezi Parkı’na kepçeler girdi ve kaldırım genişletme çalışmaları başladı. Hemen ardından da Gezi Parkı protestoları başladı.

  Davanın ilk duruşmasında avukat Gonca Yılmaz, Taksim Yayalaştırma Projesi’yle ilgili itirazlarını sıraladı. 1993 yılında 1 No'lu Koruma Kurulu’nun Taksim’i SİT alanı ilan ettiğini, aynı kurulun 1999 yılında da tüm alanın korunmasına karar verdiğini anlatan Gonca Yılmaz, bu kararın ardından yapılan plan tadilatının hukuka uygun olmadığını iddia etti.

  HALK HAKKINI ALDI
  Gonca Yılmaz konuşmasında şunları söyledi:
  ''30 Ekim 2012’de iş makineleri Taksim’de çalışmaya başladı ve Taksim yayalara kapatıldı. Bu halk da şunu söyledi. 2863 sayılı kanunda halkın katılımından bahseder. Semt halkının, STK’nın, belediyenin katılımıyla iki toplantı düzenlenmelidir. Ancak böyle bir toplantı düzenlenmemiş ve halka sorulmamıştır. Halk katılımları engellendiği için STK’lar kurmuş ve katılımcı olmuştur. Çağrı olmadan görevini yerine getirmeye çalışmıştır.

  /images/100/0x0/55ea9c66f018fbb8f88b4977GEZİ PARKI’NIN 747 METREKARESİ GİTTİ
  Ortada çok büyük bir belirsizlik var. Bilirkişiler de bunu söylüyor. Neden Topçu Kışlası'nı plan notlarına işlemediniz diye soruyor. Yayalaştırma Projesi aslında yayalaştırmama projesi. Halkın Taksim’e gitmesi için duvarlara yapışarak yürümesi gerekiyor. Gezi Parkı’na tecavüz edildi. Parkın 747 metrekaresi artık yok.

  PLANLAR HUKUKA AYKIRI
  Biz planların hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz. Tüm bir halk da böyle düşünüyor. İmar planlarının iptalini istiyoruz.''

  DURUŞMA SALONUNDA GÜLÜŞMELER
  Belediyenin avukatı ise Taksim’de yapılanların tamamen hukuka uygun olarak yürütüldüğünü iddia etti. Avukat konuşmasını salondan yükselen gülüşmeler nedeniyle zaman zaman yarıda kesti.

  KARAR DAHA SONRA
  Mahkeme heyeti, her iki tarafın sözlerini tamamlamasından sonra, kararı daha sonra yazılı olarak tebliğ edeceğini belirterek duruşmayı sonlandırdı.

  MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERMİŞTİ

  Gezi olaylarının başladığı 31 Mayıs'ta 6.İdari Mahkemesi, Taksim Topçu Kışlası projesine karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

  Gezi Parkında imar planına iptal davası Topçu Kışlası'nda yürütmeyi durdurma kararı

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı