Gezi Parkı protestosu Orman tasarısında geri adım attırdı

Umut ERDEM / ANKARA
06 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 06 Haziran 2013 - 09:43

Gezi Parkı protestosu hükümete çevre konusunda geri adım attırdı.

Dün Bayındırlık Komisyonu’nda ele alınan Orman tasarısının, “Bozuk ormanları imara açan” maddesiyle, “Özel ormanlara yapılaşma izni veren” maddesi metinden çıkartıldı.

HÜKÜMET, çevrecilerin Gezi Parkı protestosuna neden olan iki konudaki duyarlılığını dikkate aldı. Parti yönetiminin talimatıyla, dün Bayındırlık Komisyonu’nda ele alınan Orman tasarısının, “Bozuk ormanları imara açan” maddesiyle, “Özel ormanlara yapılaşma izni veren” maddesi metinden çıkartıldı. Hükümet, SİT alanlarını yapılaşmaya açacağı tartışmasına neden olan Biyolojik Çeşitlilik Tasarısı’nı da gündeme almaktan vazgeçti.
TBMM Bayındırlık Komisyonu dün Orman Kanunu’nda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nı tali komisyon olarak görüştü. Hürriyet’in “Yeşil Kuşku” diye duyurduğu ve tepkilere neden olan düzenlemede önemli rötuşlar yapıldı. AK Parti’li ve CHP’li milletvekilleri “Bozuk ormanları imara açan” ve “Özel ormanlara yapılaşma izni veren” maddelerin çıkarılması için ayrı ayrı önerge verdi. Birleştirilen önerge kabul edildi ve düzenlemeler metinden çıkarıldı.

ÇIKARILAN MADDE

Çıkartılan maddede, bilim ve fen bakımından orman olarak korunmasında hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi de mümkün olmayan yerler, Bakanlar Kurulu’nca tespit edilen usul ve esaslara göre orman sınırları dışına çıkartılabilecekti. Bu kararı ise Orman Genel Müdürlüğü verecekti. Hayatı etkileyen doğal afete maruz kalan, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’a göre riskli alanlardaki yerleşim alanları ve kamu kurum ve kuruluşları ile bu alanlarda yaşayanların iskanlarını temin, iyileştirme, tasfiye ve yenileme amacıyla yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak için de aynı karar alınabilecekti. Orman sınırları dışına çıkarılacak alanlar ile daha önce bu düzenleme kapsamında orman sınırları dışına çıkarılan alanların da tapuda Hazine adına tescil edilmesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tasarrufuna geçmesi planlanmıştı.

ÖZEL ORMANLARDA YAPILAŞMA

Çıkarılan diğer madde ise özel orman alanlarında, imar planlarına uygun projelere göre inşaat yapılması göngörülüyordu. Bu alanda yapılacak binaların taban alanı toplamı, özel orman alanının yüzde 6’sını, bina yüksekliği en düşük zemin kotundan itibaren 9.5 metreyi geçemeyecekti. Bu durumda, mevcut yapılar kaçak sayılmayacak ve işlem yapılmayacaktı. Yeni yapılar da bu şartlarda yapılabilecekti. Orman alanları içerisinde olup, tarım ve hayvancılık amacıyla fiilen en az 20 yıldır mera, yaylak, kışlak ve bu şekilde kullanılan alanlar, bu amaçlar doğrultusunda kullanılmak kaydıyla 29 yıla kadar kiralanabilecekti.

Muhafelefet tepkili

MUHALEFET milletvekilleri, tasarının görüşmelerinde sık sık eleştiriler de yöneltti. CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, tasarıyla ormanların yağmalanacağını, yerine binaların yapılacağını savunarak, “Bizler az sayıda kalan ağaçları korumaya çalışırken, sizler tüketmeye çalışıyorsunuz” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan da, rantın büyüdüğü ve kimler tarafından bunun paylaşıldığını bilmedikleri bir ortam yaratıldığını öne sürerek, “Bu ortamı, bu yağmayı hazırlamak için mi bu kanunlar çıkıyor?” diye sordu. AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Türkiye’de yoğun şekilde ağaçlandırmanın olduğunu ifade ederek, “Şehirlerde 10 yıl önceki yeşil oranı ile bugünkü arasında fark yok diyorsanız, o zaman bu konuyu tartışmaya gerek yok. Geçmişte bu ülke gerçekten katledilmiş” görüşünü dile getirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı