‘Gezi’nin bozduğu imaj zor düzelir

Hürriyet Haber
30.09.2013 - 01:48 | Son Güncelleme:

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Gezi Parkı olaylarının, Türkiye’nin itibarı, dış algısı açısından son derece olumsuz etkisi oldu. Ciddi hasar meydana geldi. Bu hasarın birkaç ayda tamir edilebilecek bir hasar olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gezi Parkı’ndaki sadece çevre kaygısıyla başlayan protestoların daha sonra çok farklı şekil aldığını, pek çok yasa dışı örgütün işin içine girdiğini belirterek, bunların çok iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi. Bir TV programında konuşan Babacan, Gezi Parkı olaylarının, Türkiye’nin itibarı, dış algısı açısından son derece olumsuz etkisi olduğunu belirterek, “Türkiye’nin dış algısında ciddi bir hasar meydana geldi. Bu hasarın öyle hemen bir kaç ayda toparlanabilecek, tamir edilebilecek bir hasar olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’nin eski iyi algıya ulaşması biraz sürecek” diye konuştu.

Ekonomi üzerindeki etkisine bakıldığında ise olayların, Fed’in 22 Mayıs’tan itibaren politika değişikliğiyle çakıştığı için ilk bir kaç haftada “kafa karışıklığına” yol açtığını belirten Babacan, Türkiye’de piyasaların hareketli olduğu günlerde diğer ülkelerde de hareketlilik yaşandığını kaydetti. Babacan, şunları söyledi: “Türkiye’nin piyasalarında son 4 aydır dalgalanmalar varsa bunun en önemli sebebi dışarıda ve tüm gelişmekte olan ülkeleri etkileyen genel tablodur ama ikinci sırada belki artı etki olarak bu Gezi olaylarının da bir miktar etkilerini kabul etmek lazım. Çünkü algı bozulduğunda o algının getirdiği yatırımcı kararları, yatırımcı tepkisi... Bir miktarda ordan tepki geldi ama onun sınırlı olduğunu, asıl büyük etkinin dış piyasalarda olup bitenler olduğunu da unutmamak lazım.”

VERGİ, SGK AFFI YOK

Babacan, Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemeyenler için af çıkacağı yönündeki tartışmalara ilişkin, “Ne vergilerle, ne sosyal güvenlik primleriyle ilgili böyle bir yeniden yapılandırmamız yok” dedi.

Sendikasız işçi, kıdem tazminatı alamıyor

KIDEM tazminatı konusunda bir soru üzerine de Ali Babacan, Türkiye’de sendikalı işçi sayısının çok düşük olduğunu, sendikasız çok ciddi bir kitle bulunduğunu ifade etti. Babacan, Türkiye’nin geneline bakıldığında işçilerin yüzde 90’ının kıdem tazminatını alamadığını vurguladı. Babacan, “Yüzde 10’u düşünerek adım atarsak hükümet olarak adil davranmamış oluruz. Bu konuda makul bir orta yol bulunabileceğini düşünüyorum” dedi.

Elektrik ve doğalgaza zam yok

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, doğalgaz ve elektrikte önümüzdeki aylarda herhangi bir fiyat ayarlaması yapılmayacağını bildirdi.Son 4 yılda Türkiye’de 5 milyon ilave istihdam oluştuğunu dile getiren Babacan, kadınların iş gücüne katılımında da büyük artışlar görüldüğünü, son 1 yılda iş gücüne katılanların yüzde 49’unun kadın olduğunu söyledi.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı