Gündem Haberleri

  Gezi müdahalesi için "hukuki izleme grubu"

  AA
  20.06.2013 - 16:02 | Son Güncelleme:

  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Adli Tıp Uzmanları Derneği (ATUD) ile Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) desteğiyle, akademisyen ve avukatların katılımıyla oluşturulan "Gezi Parkı Müdahalesine Karşı Hukuki İzleme Grubu" kamuoyuna tanıtıldı.

  DİSK'in Şişli'deki genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan grubun başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, konuyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler (BM) İşkenceyi Önleme Komitesi'ne başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

  Gezi Parkı eylemlerinde, kolluk güçlerinin toplumsal olaylara müdahale sırasında kask numaralarının olması ve kimliklerinin belirlenebilmesi zorunluluğunun görmezden gelindiğini savunan Kaboğlu, "Polisler bilinçli bir biçimde, yaygın olarak kask numaralarını kapatmıştır. Bu davranış, kolluk güçlerinin daha müdahale öncesinde, yasaları ve yetkilerinin sınırlarını aşacaklarını açıkça ilan ettikleri, kanunsuz emri ve şiddeti kasdi ve iradi olarak uyguladıklarını göstermektedir" görüşünü dile getirdi.

  Kaboğlu, eylemcilere müdahalede yaşanan kayıt tutma işlemleri, fotoğraf çekme, iletişim ortamının incelenmesi ve sosyal medya yoluyla göz altına almaların, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası insan hakları belgelerinin yanı sıra Anayasaya da aykırı olduğunu, kolluk güçlerinin eylemlere müdahale sırasında "kanunsuz emirlere" uyduğunu savundu.

  Toplantıda, Kaboğlu'nun yanı sıra grup üyeleri Prof. Dr. Beyza Üstün, avukatlar Arzu Sun Becerik, Erkut Güzel, Özgür Eryılmaz, Yeşinli Yeşilyurt ile Mehmet Ümit Erdem de hazır bulundu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı