Ege Haberleri

EGE

  ‘Gezi’ moralleri bozdu tatilci öteleme istedi

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  14.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE’nin önemli turizm merkezlerinden Çeşme, Taksim Gezi Parkı eylemleri nedeniyle sezona moralsiz başladı.

   

  Tatil planı yapan yerli turist, “Şu anda tatil düşünecek halde değiliz” diyerek, rezervasyonlarını ileri bir tarihe ertelemeye başladı.
  Çeşme Turistik Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yakup Demir, ilçenin ağırlıklı yerli turist merkezi olduğunu ve bunların da yüzde 50-55’nin Marmara Bölgesi’nden geldiğine dikkat çekti. 31 Mayıs öncesi 150’e yakın rezervasyon telefonu aldıklarını ifade eden Demir, “Eylemlerin başlamasının ardından ise bu sayı 30-40’a düştü. Yüzde 50’ye varan bir arama iptali var. Şu an için böyle bir durum yaşanmıyor. Yeni rezervasyonlar gelmiyor. Psikolojik iptaller söz konusu. İnsanlar, rezervasyonlarını öteleme yoluna gidiyor. Bizi arayıp, ‘Şu anda tatil düşünecek durumda değiliz, rezervasyonumuzu temmuza erteleyin’ diyor” diye konuştu.

  34 plaka arıyorlar
  Çeşme’nin ağırlıklı turist profilini İstanbulların oluşturduğunu ifade eden Yakup Demir, ilçede 34 plakalı araç göremedikleri zaman panik yaşadıklarını belirterek, “Hala 34 plakalı araç yok. Sezon mayısta iyi başladı ama önce meteorolojik olaylar nedeniyle sıkıntı yaşandı. Ardından da Gezi, tuzu biberi oldu. Umarız en kısa zamanda bir uzlaşı olur. O zaman insanların aklına tekrar, kum, güneş ve tatili sokarız” dedi.

  EYLÜLDE TELAFİ EDİLECEK
  Geçtiğimiz sezon Çeşme’de geceleyen turist sayısının 1 milyon 300 bin olduğunu, bu yıl ise 1.5 milyon hedeflendiğini aktaran Yakup Demir, “Bu hedefe ulaşmak biraz zor. Turizmci iyimser olmalı, hep gülümsemeli ama bu olayların Çeşme’ye bir faturası olacak. Bu kayıpları eylülde başlatılacak kampanyalarla telafi etmeyi planlıyoruz” dedi.


  YENİ SEZONA YENİ MEKANLAR
  Çeşme’nin yeni sezona yeniliklerle girdiğini de söyleyen Yakup Demir, gezilecek, görülecek, konaklanacak yerle ve gastronomi anlamında hareketliliğin olduğunu dile getirdi. Demir, “Kafe bar ve restoran anlamında yüzde 30 yeni mekan hizmete giriyor. 2000’de 15-20 balık restoranı vardı. Bu yıl bu sayı 100’ü geçti. Aynı şekilde 4-5 olan kafe bar sayısı ise 600’e ulaştı. Ciddi artış var. Bu gelişme tüketici lehine. Hem kalite hem de fiyat anlamında avantaj var” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı