Gezi incelemesi devam ediyor

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
16 Eylül 2013 - 01:06Son Güncelleme : 15 Eylül 2013 - 20:55

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gezi olayları sürecindeki tüm piyasa hareketlerinin geniş çaplı inceleme altında olduğunu açıkladı.

SPK’nın “piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri” kapsamında piyasaları mercek altına aldığını kaydeden Babacan, MHP Milletvekili Durmuşali Torlak’ın Gezi olaylarının Borsa İstanbul’a etkilerine ilişkin soru önergesini şöyle yanıtladı:

DALGALAR İZLENİYOR

“Fed Başkanı Ben Bernanke’nin likiditenin azalacağı yönündeki açıklamaları sonrasında piyasalarda yaşanan dalgalanmalara bağlı olarak SPK’nın olağan piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri kapsamında aynı tarihten itibaren gerçekleştirilen işlemleri de kapsayacak şekilde inceleme başlatılmıştır. Bu kapsamda Gezi Parkı olayları sürecinde yaşanan piyasa hareketleri de incelemeye dahil edilerek, inceleme kapsamı genişletilmiştir. Söz konusu incelemeler devam etmektedir. Piyasalarda sağlıklı işleyişin sağlanmasıyla yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunmasına yönelik olarak SPK’ya tanınan yetkiler kullanılmaktadır. Bu çerçevede makul şüphe bulunan gerçek ve tüzel kişilerle sermaye piyasası araçlarına ilişkin olarak borsalarda geçici veya sürekli olarak işlem yapılmasının yasaklanması, takas yöntemlerinin değiştirilmesi, kredili alım, açığa satış, ödünç alma işlemlerine ilişkin sınırlamalar getirilmesi teminat yükümlülüğü getirilmesi konularında SPK’ya tedbir uygulama yetkisinin verildiği görülmektedir.

NEDENLERİNİ İNCELİYORUZ

Öte yandan Borsa İstanbul’da yaşanan dalgalanmanın herhangi bir aykırılık nedeniyle gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti amacıyla yapılan incelemeler sonuçlanmadan SPK’ya kanunla verilen yaptırım ve tedbir yetkilerinin kullanılması söz konusu değildir. 20 Mayıs 2013 ile 19 Haziran 2013 döneminde piyasalarda yaşanan dalgalanmaların nedenleri ayrıntılı olarak incelenmekte.”    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı