‘Gezi’ için iş bıraktılar

Eyüp SERBEST- Seyit ERÇİÇEK- Remzi KOPAR- DHA
18 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 18 Haziran 2013 - 01:29

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve üç meslek örgütü; İstanbul ‘Gezi Parkı’nda başlayıp diğer şehirlere yayılan protestolarda polis müdahalesinin sona ermesi talebiyle dün Türkiye genelinde iş bıraktı.

Bir milyona yakın üyesi olan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) polis müdahalesinin sona ermesi talebiyle iş bıraktı. Ankara’daki eylem 12.00 gibi başladı ve saat 14.30 gibi sona erdi. İzmir’de binlerce kişi Basmane Meydanı’na doğru yürüyüşe geçerken, İstanbul’da saat 16.00’da yürüyüşe geçildi. Adana, Manisa, Antalya, Hakkari, Gaziantep, Mersin ve Samsun gibi bir çok ilde de benzer eylemler yapıldı.

TAKSİM’E YÜRÜMEK İSTEDİLER

İş bırakma eylemleri yapan DİSK ve KESK üyeleri, polisin Gezi Parkı’na yönelik cumartesi gecesi yaptığı operasyonu protesto için dün yine sokaktaydı. Taksim’e yürüyüş kararı alan Sendikalardan DİSK, Şişli’deki genel merkezi önünde saat 16.00’da toplanırken, KESK üyeleri de aynı saatte Beyoğlu Tünel Meydanı’nda biraraya geldi. Sloganlar atarak Taksim Meydanı’na yürüyüşe geçen DİSK kortejinin önü Osmanbey’de, KESK kontejinin yolu da Tünel’in hemen ilerisinde polis tarafından kesildi. Polisin müdahale uyarısı üzerine, bir süre oturma eylemi yapan KESK ve DİSK yürüşlerine son verme kararı aldı. CHP Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Musa Çam’ın da aralarında bulunduğu DİSK üyeleri ile polis arasında 150-200 metrelik bir mesafe bulunurken DİSK adına basın açıklamasını Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu yaptı.

TOMA’LARLA ÖNLEM ALDILAR

İki konfederasyonun üyeleri açıklamaların ardından dağılırken Tünel’den dağınık olarak ayrılan bir grup İstiklal Caddesi’nden yürümeye başladı. DİSK’in dağılmasından sonra Osmanbey’de de 150 kişilik bir grup kaldı. Osmanbeydeki grup dağılmama kararı alıp yürümekte ısrarlı olduğunu söylerken polis müdahele için hazırlıklara başladı. Daha sonra İstiklal Caddesi’ndeki grup oturma eylemi yaparken, Harbiye’deki grup ise polis tarafından dağıtıldı. Bu arada Osmanbey civarındaki esnaf ta son günlerdeki gelişmeler nedeniyle isyan etti.

Güler’e sendikalardan yasak tepkisi

Binlerce üyesi olan beş sendika ve birliğin iş bırakma eylemi için “Meydana çıkan memur sonucuna katlanır” diyen İçişleri Bakanı Muammer Güler’e yanıt gecikmedi. KESK Başkanı Lami Özgen, Güler’e “Bu spekülatif açıklamayla çalışanların eylemine darbe vurmak istiyorlar” tepkisini gösterdi. Özgen, şu mesajları verdi: “İçişleri Bakanı’nın açıklamaları hukuksuz ve anayasaya aykırıdır. Anayasaya ve ILO sözleşmesine göre çalışanların üretimden gelen gücünü kullanma hakkı vardır. ” 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı