« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Geyşa skandalı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

1998 Kış Olimpiyatı'nı düzenleyen Nagano Olimpiyat Komitesi yöneticilerinden Junichi Yamaguchi, 62 IOC üyesi ve yakınlarını 14 milyon dolar harcayarak, Japonya'daki lüks otellerde ağırlayıp gezdirdiklerini, hatta onları eğlendirmek için geyşalar tuttuklarını açıkladı.

Zincire yeni halka

Olimpiyatları düzenleyecek kentleri belirleyen Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerine rüşvet ve hediye verildiği iddialarına her geçen bir yenisi daha ekleniyor. 1998 Kış Olimpiyatı'nı Salt Lake City'ye karşı kazanan Japonya'nın Nagano kenti yetkililerinin, IOC üyelerini ağırlamak ve eğlendirmek için milyonlarca dolar harcadığı açıklandı.

14 milyon dolar

Nagano Olimpiyat Komitesi yöneticilerinden Junichi Yamaguchi, IOC heyetini ağırlamak için en az 14 milyon dolar harcadıklarını söyledi. Yamaguchi bu parayla, Nagano'ya gelen 62 IOC üyesi ve yakınlarına birinci sınıf uçak bileti alındığını, Tokyo, Nagano ve Kyoto'daki en lüks otellere yerleştirildiklerini, yedikleri-içtikleri her şeyin parasını ödediklerini hatta onları eğlendirmek için geyşalar bile tuttuklarını açıkladı.

Gizlenmesini istediler

Yaptıkları harcamaların yasa dışı olmadığını savunan Yamaguchi, IOC üyelerinin bu durumu gizli tutmalarını rica ettiklerini de belirtti. Yamaguchi, IOC üyelerinin isteği üzerine bu harcamalarla ilgili 10 koli dolusu belgeyi 1992 Mart ayında yakarak imha ettiklerini söyledi. Nagano Belediye Başkanı Tasuku Tsukada da, IOC üyeleri için yaptıkları harcamayı savundu.

Yapmak zorundaydık

Belediye Başkanı, ‘‘Yapmak zorunda olduğumuz şeyi yaptık. Çünkü o zaman öyle yapmamız gerekiyordu. Harcamalarımızın gerçek rakamı 14 milyon doların çok üzerindedir. IOC üyelerinin diğer kentlere seyahat masrafları ve bu iş için yurt dışına giden yetkililerimizin masraflarını da eklersek bu rakamın gerçek boyutu ortaya çıkar’’ diye konuştu.CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler