KAYSERİ HABERLERİ

Germir bezirhanesi, tarihe ışık tutuyor

DHA
29.04.2016 - 17:27Son Güncelleme :
DHA

Oktay ENSARİ- Zafer BARIŞ/KAYSERİ, (DHA) – KAYSERİ'de 115 yıllık tarihe  ışık tutan 'Germir Bezirhanesi'  restore edilerek, ziyarete açıldı. Melikgazi Belediye Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ''Germir, geçmişte Orta Anadolu'nun en önemli beziryağı üretim merkeziydi. Halen dimdik ayakta duran ama kullanılmayan 50'ye yakın bezirhane bulunuyor. Biz bunlardan birisini aslına uygun restore ettik ve ziyarete açtık'' dedi.
Germir Mahallesi'nde bulunan ve 1900'lü yıllarda beziryağı üretilen Hamdi Yavuz 'un ailesinin mirasçısı olduğu Bezirhane, restore edilip kültür mirasına katılmak üzere Melikgazi Belediyesi'ne hibe edildi. Belediye de yaklaşık 2 yıllık bir çalışma sonucu Bezirhane'yi aslına uygun olarak restore etti ve bugün törenle ziyarete açıldı.
Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Germir’in 1900’lü yıllarda nüfusunun 6 bini bulduğunu, bölgenin ekonomik ve sosyal düzeyinin yüksek olduğunu, bunda beziryağı ticaretinin büyük katkısı ve öneminin bulunduğunu belirtti. O dönemde aydınlatma başta olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılan Bezir yağının; ızgın, zeyrek ve belemir gibi bitkilerin bezirhanede işlenmesi sonucu elde edildiğini ifade eden Büyükkılıç, '’Melikgazi’nin her yeri Anadolu tarihinin izlerini taşımaktadır. Üstelik bu tarihi mekânlar doğal güzelliklerin içinde adeta saklanmış gibidir. Germir Bezirhaneleri de aynı şekilde doğal güzelliği olan Germir bağları arasında yer almaktadır. Bezirhanede değirmen taşında öğütülen bitki veya bitki kökleri, 'iğ' adı verilen bir mekanizmada sıkıştırılarak damıtılmaktadır. Elde edilen yağ, büyük küplerde muhafaza altına alınmakta, yağ dışında kalan posa kısmı da başka işler için kullanılmaktadır. Bezirhanede yapılan bu işlem sonucunda; yemeklik yağ, bezir çırasında kullanılacak yakıt, hayvanlar için bir çeşit küspe, hayvanların yaralarını iyileştiren bir tür merhem, boya ve sabun sanayi için de malzeme çıkarma gibi birçok yararlar sağlanmış olurdu. Bu açıdan ekonomik değeri çok yüksekti. Belediye olarak dönemin ekonomisine damgasını vuran ve şu anda yapıları ile ayrıca bir sanat eseri olan bezirhaneler gün yüzüne çıkardık. Melikgazi Belediyesi yine tarihe bir dokunuş yaparak tarihine sahiplendiği gibi kültür turizmine bir yapıyı daha kazandırdı'' diye konuştu.
Germir Mahallesi'nde bulunan ancak  yıllardır kullanılmayan Hamdi Yavuz bezirhanesi, Yavuz ailesi tarafından Melikgazi Belediyesi'ne hibe edildi. Belediye de  bir proje yaptı ve heykeltraşlar da insan ve hayvan figürlerinden oluşan çeşitli eserler hazırladı. Hazırlanan eserler, restore edilen bezirhaneye yerleştirildi. Müze olarak canlandırılan Bezirhanede, 5 insan figürü, 1 at ve 1 camız heykeli bulunuyor. Bir ay gibi bir sürede yapılan heykel ve figürlerdeki kıyafetler ve süslemeler, dönemine uygun ve estetik bir kaygı ile yapıldı. Müze olarak düzenlenen bezirhane, tarihin tekrardan canlanmasını sağlayan bir yapı olarak düşünüldü.
Melizgazi Belediye Başkanı Büyükkılıç, müzeye dönüştürülen Bezirhane'nin açılışında vatandaşlara aşure ikram etti. Büyükkılıç ve beraberindekiler, bezirhane yapısının üstünde oluşturulan ve restorasyon çalışmalarını anlatan fotoğraf sergisini de gezdiler. Başkan Büyükkılıç, yine Germir'de bulunan tarihi okul binasının da restore edilerek turizme kazandırılacağını bildirdi.

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Germir bezirhanesi, tarihe ışık tutuyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Nisan 2016 tarihinde saat 17 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Germir bezirhanesi, tarihe ışık tutuyor haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Kasım 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:32
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:15
  • Akşam
   17:33
  • Yatsı
   19:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı