Germanwings'in 'acı parası' mağdur yakınlarını tatmin etmedi

DÜSSELDORF (CİHAN)
02 Temmuz 2015 - 00:00Son Güncelleme : 02 Temmuz 2015 - 14:11

Fransa Alpleri’nde düşen Germanwings uçağında hayatını kaybedenlerin yakınlarına, ana şirket Lufthansa Havayolları 25 bin Euro acı parası teklif etti

Bunun haricinde şirket, ölenlerin anne-babaları, çocukları, eşleri ya da hayat arkadaşları için, ölen kişi başına toplam 10 bin Euro'luk ekstra ödeme teklif etti.

Havayaolları yetkililerinin teklifine mağdur avukatları sert tepki ile gösterdiler. Hayatın bu kadar ucuz olmaması gerektiğini belirten avukatlar “Hiçbir ailenin bu parayı kabul edeceğini düşünemiyorum.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu. Avukatlar bu teklif ile Lufthansa Havayolları’nın sorumluluktan kaçtığını öne sürdü.

Havayolu yetkilileri ise bu miktarın hem İspanyol hemde Alman kanunlarına göre ince hesaplamalarla ortaya çıktığını vurguladı. Lufthansa daha öncede kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına ani yardım olarak 50 bin Euro ödeme yapmıştı.

Mağdurların ayrıca Alman Devleti’ne müracaat ederek acı parası talep edebilecekleri belirtildi. Buna sebep olarak ise uçak şirketinin Almanya’ya ait olması gösterildi. Fakat Alman Devleti’nin de mağdurlara vereceği acı parasını tekrar Lufthansa’dan talep edebileceğine dikkat çekiliyor.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı