Germanwings pilotları grevde

Hürriyet Haber
29 Ağustos 2014 - 09:31Son Güncelleme : 29 Ağustos 2014 - 10:50

Lufthansa'ya bağlı Germanwings şirketi pilotları bugün greve başladı.

Grevin yaz tatilin sonuna denk gelmesi binlerce yolcuyu etkiledi. Sendika, yakın zamanda benzer aksaklıkların yaşanacağını da bildirdi.
Germanwings tarafından yapılan açıklamaya göre Alman havalimanlarında 06:00-12:00 saatler arasında 164 uçuştan 116'sı iptal olacak ve bundan 15 bin yolcu etkilenecek.

Tatil bölgeleri hedef alan uçuşlardan çok iç hatlar uçuşların etkilendiği ifade edilirken grevden nasibini özellikle Köln ve Stuttgart havalimanların alacağı açıklandı. Köln/Bonn Havalimanı'nda 50 uçuştan 32'si, Stuttgart'da ise 36 uçuştan 22'si iptal oldu. Grevden etkilenen diğer menziller ise Hamburg, Berlin ve Düsseldorf olarak belirtildi. Frankfurt Havalimanı'nda ise cuma günü Germanwings uçuşların hepsi iptal.

ANLAŞAMADILAR
Daha önce sendika açıklamasında, Germanwings şirketi pilotlarının cuma günü grev yapma kararı aldığını bildirmişti.

Açıklamada, 06.00-12.00 saatleri arasında uygulanacak ve Almanya'da tüm uçuşları kapsayacak grevle yeni toplu iş sözleşmesinin imzalanmasının hedeflendiği kaydedildi.
VC'nin daha önce grev konusunda uyarıda bulunduğu ve işverenin bunu hesaba katması gerektiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ayrıca bu tür sorunları önlemek ve anlaşmaya varmak için hazır olduğumuzu önceden açıklamıştık. Bugün yapılacak görüşmelerde VC'nin kısa vadede beklentilerinin karşılanması ve yönetimin taleplerini düzeltmesi gerekiyor. Anlaşma sağlanırsa doğal olarak grev olmayacaktır. Germanwings müşterilerine verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz."

Almanya genelinde 9 bin 500 üyeye sahip sendika, nisan ayında da uyarı grevi yapmış ve Lufthansa binlerce uçuşunu iptal etmek zorunda kalmıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı