Gündem Haberleri

  Geri Kaçmayın, Faul Yapmayın

  Hürriyet Haber
  28.11.2001 - 10:20 | Son Güncelleme:

  Theodore Roosevelt, kararlılığı ile bilinen çok iyi bir konuşmacıydı. Kendini küçük yaşlardan beri, kararlarını gerçekleştirmeye adamıştı.Roosevelt küçük bir çocukken ağır bir astıma yakalandı. Doktorlar nefes almasının bile kalbinde büyük bir yük oluşturduğunu söylüyorlardı. Kararlılığın yaşayan bir örneği olan babası da oğluna şöyle demişti: “Theodore, yeterli akla sahipsin, ama yeterli vücuda sahip değilsin. Vücudunun yardımı olmadan akıl da gidebileceği kadar ileri gidemez. Vücudunu devreye sokmalısın.”

  Küçük Teddy, bu zorlu fırsata olumlu yaklaştı. Egzersiz yapmaya başladı. Kondisyon salonunda her gün saatlerce ter döktü. Üstün bir fiziksel kondisyona sahip olma hedefi doğrultusundagiderek daha sıkı çalıştı. Tenis, yürüyüş, kürek ve yüzmeden oluşan faal bir etkinlik programı izledi. Doktorlar uzun bir yaşam süremeyeceğine inanmaya devam ederlerken, Teddy onları haksız çıkarıyordu.

  Güç ve dayanıklılıktaki kararlılığını, çalışmaları ve kariyerinde de sergiledi. Örneğin on beş yaşında, Harvard’ın giriş sınavlarına hazırlanmaya başladı. Babası, ona matematik, Latince ve Yunanca’da yardım etmesi için özel bir öğretmen tuttu. Teddy, belli bir program çerçevesinde haftada beş gün, günde altı ile sekiz saat arasında çalışıyordu. Bunun sonucunda bir sonraki sonbahar sınavlarında Harvard’a kabul edildi.

  Teddy Roosevelt, kariyerini, babasından öğrendiği idealleri yaşatmaya ve yükseltmeye adamıştı. Her bireyin kendi geleceğini yaratması gerektiğine inanıyordu. Devlet, fırsat eşitliğini sağlamakla yükümlüydü. Vatandaşlar fırsatları değerlendirme sorumluluğuna sahipti. Bu yüzden, çürümeyi ve yozlaşmayı elinden geldiğince yok etmeye ve reform gerçekleştirmeye kararlıydı.

  Albay Roosevelt, kendine yol gösteren idealleri ve güç veren kararlılığıyla, Küba’daki İspanyollarla savaşmak üzere “Fırtına Süvarileri”ni oluşturdu. Amacı özgürlüktü. New York valisi olarak, büyük işletmelerdeki yolsuzluk ve rüşvete karşı savaş açıp, göçmen işçilerin hakları adına savaştı. ABD başkanı olarak büyük sanayinin “gerçek düşmanları”na karşı savaş açtı; “kare anlaşması” dediği sonucu elde ederekhem işçilerin hem de yönetimlerin kazanmasını sağladı.

  Roosevelt’in kararlılığı, çocuklarını yetiştirme tarzına tümüyle yansımıştı. Oğullarının her birinin “savaşma güdülerini, haklının hakkını alması için kullanmasını” istiyordu. Altı çocuğuyla genelde bir koç edasıyla konuşurdu: “Geri kaçmayın, faul yapmayın, var gücünüzle hedefi zorlayın!”

  Çocuklarını, “engel yürüyüşleri”ne çıkardığında uyguladığı kural, bir engelin asla etrafından dolanmadan, her zaman “üzerinden ve içinden” geçmekti. Yaşam tarzının bu olduğunu söylüyordu: Doğrudan sorunların üzerine gitmek, onlardan asla kaçmamak. Kararlılık genellikle başarı getirir.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı