BURSA HABERLERİ

Geri Dönüşümün Öncüsü Yıldırım

IHA
27.09.2015 - 16:28Son Güncelleme :

YILDIRIM'DA ÇEVRE DUYARLILIĞI

IHA

Yıldırım Belediyesi, geri dönüşebilen ürünleri ekonomiye ve doğaya kazandırmaya devam ediyor.
Teknolojik gelişmelerin büyük bir hızla devam ettiği günümüzde, kaynağında ayrılarak toplanan atıklar yaşanılabilir bir dünya için büyük önem taşıyor. Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Yıldırım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Ekipleri, geride kalan temmuz ve ağustos aylarında Yıldırım’daki 69 mahallede bin 130 ton ambalaj atığı toplayarak kaynakların geri dönüşüme aktarılmasını sağladı. Doğada yüksek tahribat yapan ve 1 litresi 1 milyon litre suyu kirleten bitkisel atık yağları toplayarak çevrenin kirlenmesini büyük ölçüde önleyen ekipler, son iki ayda 3 bin 230 litre atık yağ toplayarak 3 milyar 230 milyon litre suyu kirlenmekten kurtardı. Öte yandan atık pillerin toplanması konusunda hassasiyet gösteren Yıldırım Belediyesi, 70 farklı işyerine atık pil kutusu dağıtarak çevresel farkındalığa daha fazla katılım sağlamayı amaçlıyor. Bu çalışmalar ışığında temmuz ve ağustos aylarında 10 kilogram atık pil toplayan ekipler doğanın korunmasına katkıda bulundu.
Vatandaşların çevre ve geri kazanım konusunda duyarlı olması gerektiğini belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Doğaya en büyük zararı bilinçsizce çevreyi kirleten insanlar vermektedir. Unutulmamalıdır ki her atık çöp değildir. Geri dönüşüm ile kazanılan atıklar hem ekonomiye katkı sağlarken hem de çevrenin tahribatını önler” diye konuştu.
İnsanları çevreye karşı duyarlı olmaya davet eden Başkan Edebali, “Yakın zamanda Artvin’de yaşanan sel felaketinde doğadan düşüncesizce yok ettiklerimizi doğanın nasıl geri aldığını gördük. Özellikle toprağı yerinde tutan ağaçların katledilmesi önüne geçilemez felaketlere neden olmaktadır. Yapılan hesaplamalara göre 70 kilogram atık kağıt 1 ağacı kesilmekten kurtarmaktadır. Bilinçsizce doğaya atılan bir adet kalem pil dört metrekare tarım arazisinin yok olmasına neden olurken 11 kişinin yıllık ihtiyacı olan 600 bin litre suyu kirletir. Bizlerin doğaya, doğanın da bizlere ihtiyacı var. Çevre koruma konusunda bilinçlenmek ve doğayı korumak insanlık vazifesidir” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Geri Dönüşümün Öncüsü Yıldırım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Eylül 2015 tarihinde saat 16 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Geri Dönüşümün Öncüsü Yıldırım haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:03
  • Guneş
   07:47
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   15:35
  • Akşam
   17:52
  • Yatsı
   19:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı