BURSA HABERLERİ

Geri dönüşümde belediye-esnaf işbirliği

DHA
29.03.2016 - 10:38Son Güncelleme :
DHA

BURSA, (DHA)- BURSA’nın merkez Yıldırım İlçesi’nde faaliyet gösteren ve 116 şubesi bulunan 6 market zinciri yöneticileriyle belediyenin yaptığı görüşmeler sonucu ambalaj atıkları ücretsiz toplanarak geri dönüşümde bir ayda yüzde 33’lük artış sağlandı.

Yıldırım Belediyesi, ilçe esnafını da geri dönüşüm seferberliğine dahil etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ uyarınca, ilçede hizmet veren 6 market zincirinin yöneticileriyle yapılan görüşmeler neticesinde, 116 marketin ambalaj atıkları ücretsiz toplanarak Yıldırım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü öncülüğünde yeniden ekonomiye kazandırılıyor. Bakanlığın verdiği yetki ve sorumlulukları yerine getiren Bursa’daki tek ilçe belediyesi olan Yıldırım Belediyesi, yeni hedefini ilçedeki tüm marketleri geri dönüşüm seferberliğine dahil etmek olarak belirledi.

BİR AYDA YÜZDE 33 ARTTI

Bu kapsamda Ocak ayında bin 148 ton olan geri dönüşüme kazandırılan ambalaj atığı miktarı, Yıldırım esnafının da sisteme dahil olması ile yüzde 33 artışla bin 528 tona ulaştı. Çevre dostu belediyecilik anlayışı ve atıkların geri dönüşüme aktarılmasında yakaladığı oranlarla Yıldırım’ın, Avrupa şehri hüviyetini kazandığını hatırlatanYıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliğine uygun olarak geliştirilen proje kapsamında yapılan görüşmeler sonucunda, Yıldırım’da faaliyet gösteren büyük marketlerin ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılmasını yerel yönetim olarak gösterdiğimiz sorumlu anlayışla yerine getiriyoruz. Marketlerinin 116’sı ile yapılan anlaşmayla yetinmeyeceğiz. İlçemizdeki tüm esnafımızı bu sisteme dahil etmek istiyoruz. Yine aynı şekilde sadece ambalaj atığı alanında değil, elektronik atıktan cama, atık yağdan ömrünü tamamlamış lastiğe kadar geri dönüşüm yelpazemizi de genişleterek, hem kaynakların doğru kullanımına hem de ekonomimize katkı sağlayacağız” diye konuştu.FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Geri dönüşümde belediye-esnaf işbirliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 10 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Geri dönüşümde belediye-esnaf işbirliği haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı