Ege Haberleri

  Geri dönüşüm için beklemeyin çağrısı

  HÜRRİYET / İZMİR
  29.07.2012 - 11:46 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 13 kişilik heyetle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen’i ziyaret etti.

  İTO olarak İzmir için büyük önem taşıyan kentsel dönüşüm konusunu yakından takip ettiklerini söyleyen Demirtaş, “TOKİ ile işbirliği halinde iş yapmak istiyoruz. İnşaat mühendislerinden projecilere ve altyapıcılara kadar biz rolümüzü doğru oynamak istiyoruz. Bu sürecin içinde nasıl yer alacağız? Bize nasıl bir rol düşüyor? Bunu ilk elden öğrenmeye geldik” dedi. TOKİ’nin İzmir’de yoğun olarak konut yapmasını istemediklerini belirten Ekrem Demirtaş,  bunun yerine arsa üretilmesini ve bu arsaların üzerine İTO üyeleri tarafından yapılacak inşaatlarla kentsel dönüşümün sağlanmasını istediklerini kaydetti. İTO Başkanı, “Arsa üretin, bize verin. Üyelerimizin kentsel dönüşümü sağlayacak her türlü birikimi var” diye konuştu.

  YAPILACAK ÇOK İŞ VAR
  Genel Müdür Vedad Gürgen ise İzmir’de kentsel dönüşüm alanında yapılacak çok fazla iş olduğunu ifade ederek, “İzmir; doğal güzelliklerine, avantajlarına rağmen görüntü olarak çok kötü. Gecekonduları gördük, içimiz kanadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm için hazırladığı dokuz bölge planından Karabağlar–Uzundere, Torbalı–Çaybaşı, Bayındır–Necati Uza–Hatay–Yenice ve Gaziemir Aktepe–Enes’le ilgili planlar bakanımız tarafından imzalanarak Bakanlar Kurulu’na gönderildi. Resmi Gazete’de yayınlanması eli kulağında” dedi.
  Gürgen, sözlerine şöyle devam etti: “Bu dönüşüm dört elden yapılacak. Bakanlık, büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyeleri ve siz. Onun için beklemeyin hemen başlayın. Şu anda yönetmelikler yapılıyor, beklemenize gerek yok her konuda bakanlığımız önünüzü açacak. Kentsel dönüşümün için merkezi hükümetin, belediyelerin, vatandaşın kısacası herkesin elini taşın altına koyup, fedakarlık yapması gerekiyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı