Gündem Haberleri

  'Geri dönüş yoksa fişi çekilebilir'

  ANKA
  24.10.2005 - 11:46 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanlığı, yaşama ümidi kalmamış veya şiddetli acılar hisseden bir insanın yaşamına bir başkası eliyle son vermek anlamına gelen "ötenazi" İslam’a göre yasak, ancak geri dönüşün artık imkansız olması ve uzman doktorlarca karar verilmesi şartıyla kişinin yaşam destek ünitesinden çıkarılmasının caiz olduğunu belirtti.

  Diyanet İşleri Başkanlığı, ötenazinin dinen yasak olmasına karşın, ancak geri dönüşün artık imkansız olması ve uzman doktorlarca karar verilmesi şartıyla kişinin yaşam destek ünitesinden çıkarılmasının caiz olduğunu belirtti.

  Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam’a göre kişinin kendi canına kıymasının yasak olduğu gibi tıbbi verilere göre yaşama ümidi kalmamış veya şiddetli acılar hisseden bir insanın yaşamına bir başkası eliyle son verilmesi demek olan ötenazinin yasak olduğunu belirtti.

  UZMAN GÖRÜŞÜ ŞART

  Başkanlık, Necmettin Erbakan’ın eşi Nermin Erbakan’ın ölümünde de gündeme gelen yaşam destek ünitesine bağlı bir kişinin, beynin kesin olarak bütün fonksiyonlarını yitirdiğine, kalbin ve solunumun tamamen durduğuna, bu durumdan geri dönüşün artık imkansız olduğuna uzman doktorlarca karar verilmesi şartıyla yaşam destek ünitesinden çıkarılabileceğini açıkladı.

  ORGAN NAKLİ İÇİN YAKINLARIN RIZASI DA GEREKİYOR

  Başkanlığa göre organ nakli ise aşağıdaki şartların bulunması halinde caiz:

  "-Hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için, bundan başka çaresi olmaması,

  -Hastalığın bu yolla tedavi edilebileceğine kanaat getirilmesi,

  -Organ veya dokusu alınacak kişinin, işlemin yapıldığı esnada ölmüş olması, organı alınacak kişi sağ ise alınacak organ veya dokunun hayati bir organ olmaması,

  -Toplumun huzur ve düzeninin bozulmaması bakımından organ veya dokusu alınacak kişinin ölmeden önce buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartı ile yakınlarının buna razı olması,

  -Tedavisi yapılacak hastanın buna rıza göstermesi."
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı