Dünya Haberleri

  Geri adım atmadı

  Ünsal TURAN KOPENHAG
  04.02.2006 - 00:53 | Son Güncelleme:

  Rasmussen, Türkiye dahil 76 ülkenin büyükelçisiyle yaptığı dünkü toplantıda aynı görüşleri tekrarladı; "Hep birlikte çözüm bulmalıyız. Fikir özgürlüğünden taviz veremeyiz" dedi.

  DANİMARKA Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ve Dışişleri Bakanı Per Stig Möller’in, dün aralarında Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Akat’ın da bulunduğu 76 ülkenin büyükelçileriyle yaptığı toplantıdan da özür çıkmadı. Jyllands Posten’de eylül ayında yayınlanan karikatürler yüzünden patlak veren krizin aşılması için 11 Müslüman ülkenin büyükelçilerine randevu vermeyerek, rahatsız olanların mahkemelere başvurabileceğini söyleyen Rasmussen, gelişen olaylar karşısında büyükelçilerle toplantı yapmak zorunda kaldı. Ancak hükümeti dışarıdan destekleyen ve hükümeti yöneten aşırı sağ Danimarka Halk Partisine karşı sadece Müslüman ülkelerin büyükelçileri kabul etmiş olmamak için, Danimarka’daki akredite tüm büyükelçilerle toplantı yapmayı tercih eden Rasmussen, görüşmeden sonra "Biz şu anda daha da büyüyebilecek bir sorunla karşı karşıyayız. Karikatürler şimdi dünyanın çeşitli ülkelerinde yayınlanıyor. Protestolar yayılırsa, karikatürleri yayınlayan tüm ülkeleri yakından ilgilendirecek sorunlar yaşayacağız. Bu nedenle hepimiz ortak bir uğraşı verip sorunu çözmeliyiz" dedi.

  Rasmussen, fikir ve düşünce özgürlüğünden taviz vermeyecekleri, yasalar gereği, medyaya müdahalede bulunamayacakları şeklindeki sözlerini yineledi. Olayların gelişmesinden büyük üçüntü duyduklarını belirten Rasmussen, gazetenin dilediği özrün yeterli olması gerektiğini savundu.

  Türkiye’nin kopenhag Büyükelçisi Mehmet Akat, toplantının çok yararlı

  geçtiğini ancak içeriği konusunda çok geniş bilgi veremeyeceğini belirterek "Kendi hükümetlerinin tutumunu anlattılar. Olayların daha da büyümemesi için ne gibi önlemler alınması gerektiği konuşuldu. Bazı ülkelerin görüşleri alındı" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı