Gündem Haberleri

  Gerginlik yaşanan bölgede sınır açıldı

  DHA
  19.09.2014 - 11:54 | Son Güncelleme:

  Suriye sınır hattında bulunan Suruç'un Dikmetaş köyünde DBP tarafından Kobani'ye destek amaçlı kurulan çadıra polis ve asker müdahalede bulundu. Çadırda PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin bayrağının açılması ve uyarılara rağmen kaldırmayan gruba polis ve jandarma biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahale sırasında grubun arasında bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, polis amirleriyle tartıştı.

  Öte yandan bazı Suriyeliler ise sınırın diğer tarafında kalan araçlarını akşam saatlerinde verilen iznin ardından Türkiye'ye getirdi. Bu sırada zaman zaman koyun sürülerinin geçtiği sınır hattındaki mayınların patlaması ve Suriye tarafından duyulan silah sesleri tedirginliğe neden oldu.

  VE SINIRI AÇTIK

  IŞİD'in saldırılarından kaçarak Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi Dikmetaş Köyü sınırına gelen Kürt asıllı Suriyelilerin sınırda bekletilmelerine tepki gösteren vatandaşlara güvenlik güçleri müdahalede bulundu. Asker ve polis, kalabalığı biber gazı ve tazyikli su ile dağıtmaya çalıştı. İlerleyen dakikalarda sınır açıldı ve tel örgülerin ardında bekleyen Suriyelilerin Türkiye'ye girişine izin verildi. Dünden bu yana güneşin altında bekleyen sığınmacıların ilk yaptığı işi kendilerine verilen suları kana kana içmek oldu. IŞİD tehdidinden kaçan ve geçişlerine izin verilmediği için sınır hattında bekleyen Suriyelilerin, Türkiye’ye alınmamasını protesto eden kalabalığın tellerin olduğu bölgeye yönelmesine güvenlik güçleri izin vermedi.

  SINIRDAKİ O ANLARDAN KARELER

  İzin verilmemesi üzerine 100 kişilik grubun taş atmaya başlaması üzerine polis ve askerler müdahale etti.

  SINIRI GEÇİYORLAR

  Gerginlik yaşanan bölgede sınır açıldı DEMİRTAŞ'TAN TÜRK VE KÜRT GENÇLERİNE IŞİD'E KARŞI SAVAŞ ÇAĞRISI  Biber gazlı ve tazyikli suyla yapılan müdahalenin ardından kalabalık, sınır hattından uzaklaşmak zorunda kaldı.

  Grubun ayrılmasının ardından güvenlik güçleri Suriyelilerin beklediği bölgeye 200 metre uzaklıkta barikat oluşturarak, sınır hattına geçişlere izin vermedi.

  Gerginlik yaşanan bölgede sınır açıldı IŞİD saldırıyor, Suriyeliler kaçıyor

  SURİYELİ KADIN MAYINA BASTI

  Bu gerginlik sırasında Suriye tarafında sınıra doğru gelen 50 yaşlarındaki bir kadının bastığı mayın infilak etti. Suriye tarafında da endişeye yol açan patlamada yaralanan kadın, battaniye ile sınır tellerinden geçirildi ve otomobille Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Sınırda yaşanan gerginlik ve Suriyelilerin sınır hattında bekleyişi devam ediyor.

  Gerginlik yaşanan bölgede sınır açıldı DAVUTOĞLU: SINIRIN AÇILMASI TALİMATINI VERDİK

  Gerginlik yaşanan bölgede sınır açıldı
  Yaralı kadın hastaneye kaldırıldı

  VE SINIR AÇILDI

  Dikmetaş köyü sınırında dünden beri bekleyen Suriyelilerin geçişine saat 13:00 civarında izin verildi. Suriyelilerin Türkiye ye girişleri başladı.

  Gerginlik yaşanan bölgede sınır açıldı

  KORKUTAN PATLAMALAR

  IŞİD saldırılarından kaçan Suriyelilerin geçişi sürerken, Suriye tarafından atılan mermiler köyün yakınlarına düştü.

  5 BİN SURİYELİ GEÇİŞ YAPTI

  Sınırın açılmasının ardından Türkiye’ye alınan Suriyeli sayısının yaklaşık 5 bin olduğu bildirildi. Türkiye tarafına geçen ve sınır hattına yakın bir noktada bekleyen Suriyelilerin, gruplar halinde Suruç’un Aligör Mahallesi’nde bulunan Aligör Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’na götürülmelerine başlandı.

  Suriyelilerin YİBO’da kayıtları yapıldıktan sonra yakınlarının yanına gitmelerine izin verileceği öğrenilirken, yakını olmayanların ise YİBO ve ilçedeki spor salonu ile resmi kurumların misafirhanelerine yerleştirileceği kaydedildi. AFAD yetkilileri ilk aşamada Suriyelilerin kamplara alınmayacağını, Türkiye’de yakını olmayanların tespit edilmesinin ardından önümüzdeki günlerde Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman’da bulunan kamplara transfer edilerek barınmalarının sağlanacağı öğrenildi.

  Sınırda bekleyen Suriyeliler arasında hasta ve yaşlılara öncelik tanınarak YİBO’ya götürüldüğü görülürken, sınırın Suriye tarafında ise silah sesleri aralıklarla devam ediyor ve zaman zaman meydana gelen patlamalar tedirginliğe neden oluyor.

  AFAD : GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI

  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, (AFAD) Suriye’deki karışıklığın son günlerde sınıra yakın bölgelerde yoğunlaşmasının, Türkiye’ye yönelik bir nüfus hareketi oluşturabileceği öngörülerek senaryolar hazırlandığını ve bu doğrultuda gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı.

  AFAD’tan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Suriye’de uzun zamandır devam eden karışıklıkların son günlerde sınıra yakın bölgelerde yoğunlaşmasının, ülkemize yönelik bir nüfus hareketi oluşturabileceği öngörülerek senaryolar hazırlanmış ve bu doğrultuda gerekli tedbirler alınmıştır. AFAD, 4 yıldır Suriyeli misafirlere ilişkin çalışmalarını aralıksız olarak yürütmektedir. Türkiye’nin afet ve acil durumlarda tek yetkili ve koordinatör kurumu olan AFAD, son gelişmeler ışığında, hükümetimizin talimatları doğrultusunda misafirlerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ilgili tüm kurum ve kuruluşları yönlendirmiştir. Yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için olay yerinde gerekli koordinasyon sağlanmaktadır. Gelişmeler yakından takip edilmektedir."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı