Ege Haberleri

EGE

  Gerginlik devam ediyor

  Hürriyet Haber
  11.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.09.2012 - 15:57

  AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, İzmir'in kurtuluş törenlerinde Başbakan ve Bakan'ın protesto edilmesinden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu sorumlu tuttu.


  AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, 9 Eylül İzmir'in kurtuluş töreninde sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajları okunurken yuhalanmasını, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a tepki gösterilmesini ve hükümet aleyhine slogan atılmasını değerlendirdi. Akay, bu protestolar karşısında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun tavrına üzüldüklerini belirterek, “Kocaoğlu, konuşmasında ortamı germeye ve tahrik etmeye çalışan bir üsluba büründü. Büyükşehir Belediyesi'nin de temsilcisinin içerisinde bulunduğu bir komite tarafından, ortaklaşa kararla alınan kutlama törenleri programındaki gerekli düzeltmelerin bizlerin önerisi ve Ertuğrul Günay'ın müdahalesiyle gerçekleştiğini bilmez gibi yaptığı bu tahrik edici konuşma Kocaoğlu'nun gerçek amacını ortaya koymuştur. Kocaoğlu'nun törenin ardından Vasıf Çınar Meydanı'nda düzenlenen 9 Eylül Sergisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, ‘İzmirli heyecanlı. İzmir dolu. İzmir'in değer yargıları var. Kırmızı çizgileri var. Başta ben olmak üzere İzmir haksızlığa gelemiyoruz. Haksızlığa başkaldırıyoruz.” ifadelerinde bulunarak üstü kapalı bir şekilde yapılan hadsizliği sahiplenmesi bütün bu olayların perde arkasını açıkça ortaya koymaktadır” dedi.


  ART NİYET VE UCUZ SİYASİ HESAP
  Akay, bayrak çekme töreninin Büyükşehir Belediyesi'nin de bir üyesinin ve imzasının bulunduğu komite tarafından yasaklandığını öne sürerek, “O bayrağın atlı süvari birlikleri tarafından temsili bir şekilde göndere çekilmesi ritüelini kimsenin yasakladığı falan yoktur. Kutlama törenlerinin programını yapan AK Parti değildir. Kutlama törenlerinin programını, Büyükşehir Belediyesi'nin de temsilcisinin içerisinde bulunduğu ve imzasıyla onayladığı bir komite 1 Ağustos 2012 Çarşamba günü saat 14.00'da yaptığı toplantıyla belirlemiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bir temsilcisinin de aralarında bulunduğu bir komite tarafından hazırlanan program üzerine AK Parti'yi sorumlu tutmanın mantıklı bir izah gerekçesi olamaz. Bundan AK Parti'yi sorumlu tutmak tamamen art niyet ve ucuz siyasi hesap gütme amacı taşımaktadır” dedi.


  ÖZÜR BEKLİYORUZ
  AK Parti İzmir İl Başkanı Akay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan özür dilemesini beklediklerini belirterek, “Dün, bindirilmiş kıtalar, belediye araçlarıyla alana taşınmış marjinal gruplar ve geçmişinde millete ihanetten başka bir şey bulunmayan grupçuklarla kurulan ittifakın neticesinde oluşan üzücü tabloda payı olanların öncelikle İzmirlilere ve bize özür borcu vardır. Bu nezaketsizliğin, bu hadsizliğin, bu ayıbın temizlenmesi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na büyük görev düşmektedir. Bugüne kadar bizim ev sahipliğimizde gerçekleşen, dünkü törenlerden kat be kat fazla kalabalıkların olduğu hiçbir organizasyonda olumsuz bir tabloyla karşılaşmayan, her zaman nezaket sınırları içerisinde karşılanıp uğurlanan Aziz Kocaoğlu'ndan beklediğimiz bu tabloyu düzeltmesidir. Bu süreçten sonra kendisi tarafından atılan adımları dikkatle izleyeceğiz ve takipçisi olacağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı