Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gergedan katili tecavüzcü filler

  Hürriyet Haber
  16 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ekim 1997 - 00:01

  Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ergenlik çağındaki fillerin, çiftleşme dönemlerinde, tecavüze yeltendikleri gergedanları katlettikleri ortaya çıktı.

  Hayvanlar alemindeki ilginç olay, ülkenin kuzey batısındaki Pilanesberg Milli Parkı'nda son aylarda birçok gergedanın ölü bulunmasıyla dikkati çekti. Park bekçileri önce, gergedanların boynuzlarına göz diken avcılardan şüphelendi. Ancak ödürülen gergedanların boynuzları yerindeydi ve ölüm nedenleri ise, derin yaralardı. Hluhluwe-Umfolozi Parkı'nda da bir gergedan ölü bulununca devreye bilim adamları girdi.

  Azan fillerin hışmı

  Hayvanların sosyal davranışlarını inceleyen bilim adamları sonunda gerçeği ortaya çıkardı. Gergedanlar, genç erkek fillerin katliamına uğruyordu. Buna göre, testosteron seviyeleri yükselen ergenlik çağındaki erkek filler, yakınlarında dolaşan ve oyun oynamayı seven gergedanlar ile çiftleşmek istiyor, başarılı olamayınca da, ya dişleriyle ya da ezerek öldürüyorlardı.

  Katiller yetim ve öksüz

  Gergedan katili erkek fillerin en büyük ortak özelliği ise, hepsinin yetim ve öksüz olması. Çünkü nesilleri tükenmemesi için milli parklara getirilen fillerin neredeyse tümü, doğal ortamlarında anne ve babasını kaybetmiş yavru fillerden oluşuyor. Normalde filler gruplar halinde yaşıyor ve yetişkin bir dişi fil, genç erkekleri eğitiyor. Bu eğitimden yoksun kalan filler ise, ergenlik dönemlerinde saldırganlaşıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı