Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gerets: Rüyalardan uzak durmalıyız

Galatasaray Teknik Direktörü Erik Gerets, Fenerbahçe ile aralarındaki puan farkını 1'e indirmeleri dolayısıyla gidişattan mutlu olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Belçikalı teknik adam, İstanbul teknik Üniversitesi (İTÜ) Maslak Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde bir söyleşiye katılarak öğrencilerin sorularını yanıtladı. Ligdeki şampiyonluk yarışında “Liderin 1 puan gerisinde olmak mı, yoksa 1 puan önde olmanın mı daha avantajlı olduğu” şeklindeki bir soru üzerine, “Normalde 1 puan önde olmak tabii ki daha güzel, ama son haftalarda 6 puan öndeyken bir anda farkın 1'e düşmesi, Fenerbahçe'nin de endişeli olmasına yol açmıştır. Ondan dolayı da gidişattan memnunum” dedi.

Vestel Manisaspor maçında sergilediği güzel futbol ve attığı golle göz dolduran Volkan'ın hafta sonu da mutlaka sahada olacağını ifade eden Belçikalı teknik adam, bir öğrencinin, Sivasspor maçında oyuna geç soktuğu Hakan'ı neden Vestel Manisaspor maçında ilk 11'de sahaya sürdüğü yönündeki sorusuna ise “Hakan Şükür'ün Sivasspor maçında sizin değerlendirmenize göre geç oyuna alınma nedeni, sahadaki forvetlerimin geride kalan haftalardaki performanslarıydı. Çünkü bir çok kez son dakikalarda skoru değiştirmişlerdi. Vestel Manisaspor maçında ilk 11'de olma nedeni ise antrenmanlarda yükselen grafiğiydi” yanıtını verdi.

Ayrıca, Vestel Manisaspor maçında erkenden oyundan aldığı İliç'in durumu için ise “İliç daha önce iyi maçlar çıkarttı ve puanlar kazandırdı. Bir antrenör her zaman oyuncularının iyi olmasını ister, ama bazen mümkün olmuyor. Geriye baktığımızda İliç bize bol puanlar da kazandırdı” şeklinde konuştu.

'RÜYALARDAN UZAK KALMALIYIZ'

Belçikalı teknik adam, bir öğrencinin, “Galatasaray'da mali sıkıntı olmasaydı hangi yıldız futbolcuyu kadronuzda görmek isterdiniz” şeklindeki bir sorusu üzerine, şöyle konuştu: “Sezon başında da gerçekten çok fazla yıldız isim söylenmişti. Rüyalarıma girmişti. Çünkü bu oyuncular alınmış gibi hissetmiştik. Avrupa Kupası kazanmış, şampiyon zaten olmuştuk rüyamızda. Artık realist olmamız lazım. Ne yapabileceğimize bakmalı ve rüyalardan uzak kalmalıyız.”
Galatasaray'da kendi futbol felsefesini uyguladığını dile getiren Gerets, “Tabii ki bazı takviyeler bizi daha iyi hale getirirdi, ama yine de bu duruma gelinmesi ne kadar kaliteli bir kadromuz olduğunun göstergesidir. Taraftarımız onlarla gurur duymalı” dedi.

Sarı-kırmızılı yönetimin önünde iki seçeneğin bulunduğunu kaydeden başarılı çalıştırıcı, “Avrupa'da başarılı olmak mı, yoksa mevcut şartlarda en iyisini yapmak mı istiyoruz? Eğer Avrupa'da büyük başarılar istiyorsak, bunun tabii ki yüksek transfer maliyetleri var. Bu kararı yönetimle beraber vermemiz gerekiyor. Acaba ne istiyoruz” ifadelerini kullandı.

'GEREKSİZ TRANSFER YAPILMAMALI'

Belçikalı çalıştırıcı, Galatasaray'ın transfer politikasını ”şanssız” olarak değerlendirerek, “Biz daha değişik transfer arzu ederdik. Bundan sona transferlerde çok daha dikkatli olmamız lazım. Çünkü altyapıda o kadar değerli oyuncular var ve gereksiz transferlerle onların önünü kapatmamak bizim de görevimiz olmalıdır” şeklinde konuştu.

'SEÇİMLERDE BİZ DE BEKLENTİ İÇİNDEYİZ'

Gerets, Galatasaray'da yaklaşan seçimlere de değinerek, kendilerinin de beklenti içinde olduklarını söyledi.
Seçimlerde Galatasaray için en hayırlı olacak kişinin başkan olmasını istediklerini ifade eden Gerets, “Bu konuda fazla değerlendirme yapmak bize düşmez. Hepimizin beklentisi Galatasaray için en iyisinin olması. Seçimlerle ilgili biz de bir beklenti içindeyiz ve iyi olması arzusundayız” dedi.

'HAKEMLERLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİM DEĞİŞİK'

Erik Gerets, Türkiye'deki hakemlerle ilgili görüşlerinin değişik olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu konuda çarpıcı açıklama zararlıdır. İkinci yarıdan itibaren de biraz daha kararların düzeldiğini görüyoruz. Hakemlerle ilgili olumlu ve olumsuz düşüncelerim var. Olumsuzları söylememe gerek yok, ama olumlu olarak ise son Vestel Manisaspor maçının hakemi Oktay Demiray'la yaşadığım şeyler var. Daha önceki bir maçta elimi sıkmaması polemik nedeni olmuştu. Son maçtan sonra ise yanıma gelip özür diledi ve görmediğinden dolayı elimi sıkmadığını iletti. Bu tabii ki şık bir davranış.”

'LİGİN KALİTESİ İYİ'

Türkiye Ligi'nin kalitesinin giderek arttığını anlatan Gerets, Belçika'nın daha geride kaldığını anlatarak, “Ama gerçekçi olmak zorundayız ki İtalya ve İspanya'nın gerisinde bir ligimiz var. İlerleme olacaktır, çünkü çok şey yapılabilecek kapasiteye sahip bir lig. Sonuçta geçmesi gereken bir süreç var” diye konuştu.

Galatasaray'ın yurt dışındaki imajı için, “Böyle büyük bir kulübün ismi 1-2 yıl başarısız olsa da hemen silinmez ve imajı bozulmaz” derken, yabancı sınırlaması konusunda ise “Orta yolun bulunması lazım. Serbest bırakılması gençlerin önünü kapatır” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler