ANKARA HABERLERİ

Gereksiz kemoterapi risk testiyle engellenecek

Yeşim SERT KARAASLAN/AA
05.02.2018 - 15:11Son Güncelleme :

ODTÜ'lü bilim insanlarınca ‘Prosigna’ ismi ile hayata geçirilen, kişiye özgü tanı imkanı sağlayan tedavi yönlendirme ve risk öngörü testi sayesinde, meme kanseri hastalarının gereksiz kemoterapi alması önlenebilecek.

Yeşim SERT KARAASLAN/AA

Test ile meme kanseri hastasının kemoterapiye ihtiyacı olup olmadığı, genetik inceleme sonucu belli olacak. ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesindeki ‘Kanser Sistem Biyolojisi Laboratuvarı'nda (KANSİL) uygulanan test ile hastalardan alınan örneklerin yurt dışına gönderilmesine gerek kalmayacak. Türkiye'de yapılabilecek inceleme ile sonuç birkaç gün içinde alınabilecek. ODTÜ Enformatik Enstitüsü Sağlık Bilişimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rengül Atalay, Türkiye'de yürütülen bilimsel araştırmalar kapsamında, ODTÜ'de meme kanserinde kişiye özgü tanı projesinin hayata geçirildiğini söyledi. Atalay şu bilgileri verdi:

RAPOR HAZIRLANIYOR

“Uygulamaya geçen proje kapsamında, onkologlar, hastalarından aldıkları dokuları, patoloji uzmanları aracılığıyla bize gönderiyorlar. Biz de yaptığımız inceleme sonrasında hastanın kemoterapi ihtiyacının olup olmadığını içeren bir rapor hazırlıyoruz. Raporda, hastalar düşük-orta-yüksek risk şeklinde belirleniyor ve düşük risk grubundakilerin kemoterapi almalarına gerek duyulmuyor.

3-4 GÜNDE SONUÇ ÇIKIYOR

Şimdiye kadar patolojiyle meme kanseri tanısı alan kadınların örnekleri yurt dışına yollanarak, tedavi programı planlanıyordu. Yurt dışına kullandığında sonuç 15-30 gün içinde alınabiliyordu ancak şimdi ise bu test ile hastadan örnek geldikten sonra 3-4 gün içinde sonuç verebiliyoruz. 

 

50’DEN FAZLA HASTA İNCELENDİ

Projenin yürütücülerinden Yrd. Doç. Dr. Aybar Acar, proje kapsamında, Ankara Onkoloji ve Hacettepe Üniversitesi Onkoloji, Başkent Üniversitesi, ve Güven Hastanelerinde tedavi olan 50'den fazla hastanın, kanser patoloji dokularının tümör tekrarlama olasılığının ‘Prosigna’ testiyle incelendiğini söyledi. Acar, Türkiye'de bu sistemin bulunduğu tek devlet kurumunun KANSİL olduğunu belirterek, “KANSİL, benzer kanser öngörü ve takip testleri ile bu alandaki Ar-Ge faaliyetlerinde dünya çapında öncü kuruluşlardan biri olma yolunda ilerliyor” dedi.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Gereksiz kemoterapi risk testiyle engellenecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Şubat 2018 tarihinde saat 15 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gereksiz kemoterapi risk testiyle engellenecek haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mart 2018, Pazar
 • İmsak
  05:37
 • Guneş
  07:00
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  18:57
 • Yatsı
  20:15
Sayfa Başı